Reklama

Masz oszczędności? Zobacz, jak wybrać dom maklerski, by zainwestować kapitał

Postępująca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Oszczędności warto więc zainwestować, aby uchronić je przed skutkami kryzysu. Obecnie jednak lokaty, uznawane za jedne z bezpieczniejszych inwestycji, nie zawsze pozwalają osiągnąć ten cel. Dlatego wiele osób wybiera inne aktywa, np. obligacje korporacyjne, które można kupić m.in. za pośrednictwem domów maklerskich. Aby zainwestować kapitał, należy jednak wybrać odpowiedni podmiot. Na co zwracać uwagę i o czym pamiętać przed rozpoczęciem współpracy z domem maklerskim?

Krok pierwszy – określenie swoich wymagań

Rachunki maklerskie różnią się między sobą. Każdy dom czy biuro oferują różnorodne warunki, a także zapewniają dostęp do innych instrumentów finansowych. Dlatego najważniejsze jest określenie swoich wymagań i oczekiwań co do konta.

Wiele tu zależy od sposobu inwestowania. Jeśli klient uzna, że chce dokonywać codziennych transakcji, aby wypracować szybki zarobek, będzie potrzebował dostępu do krótkiej sprzedaży czy opcji szybkich wpłat i wypłat.

Jeśli jednak inwestor woli wpłacić pieniądze na długi termin i skorzystać z rynku obligacji korporacyjnych, zainteresują go instrumenty notowane na rynku Catalyst.

Krok drugi – koszty otwarcia i obsługi rachunku maklerskiego

Każdy dom maklerski ustala własne opłaty związane z kontem. W ich skład wchodzą prowizje od transakcji, koszty otwarcia rachunku i korzystania z niego, a także opłaty za operacje wykonywane przez inwestora, m.in. przelewy.

Niektórzy pośrednicy oferują także dodatkowo płatne usługi. Warto pamiętać, że wysokie opłaty mogą znacząco wpłynąć na zysk i go obniżyć.

Najlepiej zdecydować się na maklera, który nie pobiera opłat za obsługę rachunku. Dom maklerski Michael / Ström pozwala otworzyć konto za 0 zł, a jego prowadzenie również jest bezpłatne.

Krok trzeci – platforma internetowa

Obecnie zdecydowaną większość operacji można przeprowadzać przez internet, za pośrednictwem platformy handlowej. Dlatego należy sprawdzić, jakie oprogramowanie proponuje dany dom maklerski.

Najlepiej, jeśli dostępne jest konto w wersji demonstracyjnej. Pozwala to przetestować działanie platformy i wystawiać transakcje na wirtualnych środkach, bez konieczności wpłacania własnych pieniędzy. W ten sposób łatwo sprawdzić, czy aplikacja jest wystarczająco prosta w obsłudze.

Ważne, aby platforma była intuicyjna. Dzięki temu łatwo się po niej poruszać i wygodnie otwierać oraz zamykać pozycje bez zbędnej straty czasu. Wszystkie najważniejsze opcje powinny być łatwo dostępne.

Krok czwarty – obsługa klienta

Wybierając rachunek maklerski dla siebie, warto także zwrócić uwagę na jakość obsługi klienta. Szczególnie istotne są kanały, poprzez które można się skontaktować z maklerem. Obecnie niemal wszystkie sprawy da się załatwić elektronicznie, warto jednak wiedzieć, czy preferowaną formą kontaktu jest poczta e-mail, czy np. czat. W niektórych przypadkach dobrze jest się skontaktować z maklerem telefonicznie lub udać się do niego osobiście. Jeśli taka opcja istnieje – warto z niej skorzystać.

Krok piąty – licencja

Zgodnie z polskim prawem, do prowadzenia działalności maklerskiej wymagane jest uzyskanie licencji. Wydaje ją Komisja Nadzoru Finansowego, analizując, czy dana firma spełnia szereg wymogów prawnych.

Organ ten sprawuje nadzór nad całym sektorem firm finansowych, inwestycyjnych, które działają na terenie Polski. Licencja jest gwarancją, że dany dom maklerski świadczy usługi legalnie, a klient jest zabezpieczony na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak upadłość. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy należy upewnić się, że wybrana firma podlega odpowiednim regulacjom.

Krok szósty – opinie innych inwestorów

Jeśli oferta domu maklerskiego jest zadowalająca, a prowizje niewielkie, dobrze jeszcze sprawdzić, co na jego temat mają do powiedzenia inni klienci. Bywa bowiem, że w teorii wszystko wygląda korzystnie, w praktyce jednak pojawiają się opóźnienia w realizacji wpłat i wypłat lub inne problemy. Aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności, lepiej upewnić się, że wybrany makler rzeczywiście spełnia odpowiednie standardy i zapewnia wysoką jakość usług.

Jak wybrać dom maklerski? Podsumowanie

Inwestowanie może być sposobem na ochronę oszczędności przed skutkami inflacji. Aby zacząć, należy jednak wybrać dom maklerski. Rachunki maklerskie różnią się między sobą, dlatego warto poświęcić chwilę ma ich analizę, a także na dokładne określenie swoich wymagań i preferencji.

Artykuł sponsorowany.

Reklama