Jakie są najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze zabiegi poprawiające owal twarzy?

Utrata owalu twarzy to proces, który z wiekiem dotyka każdego i jest niemożliwy do uniknięcia. Jego skutki mogą być jednak złagodzone lub nawet cofnięte na drodze odpowiednio dobranych zabiegów. Osobom, które chcą przywrócić swojemu wizerunkowi młody i świeży wygląd, medycyna estetyczna oferuje szeroką gamę propozycji, które umożliwiają przywrócenie naturalnego kształtu twarzy. W poniższym artykule przedstawiamy najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze z nich.

Jakie są przyczyny utraty owalu twarzy?

Utrata owalu twarzy to proces naturalny, związany z wiekiem i postępującym starzeniem się tkanek. Z biegiem czasu skóra traci swoją elastyczność i sprężystość, co powoduje, że twarz zaczyna wydawać się płaska i pozbawiona objętości. Siła grawitacji coraz mocniej oddziałuje na tkanki, ściągając je w dół i powodując m.in. opadnięcie policzków (tzw. chomiki) oraz utratę ostrości linii żuchwy.

Istnieją również czynniki wewnętrzne, które mogą przyspieszyć lub pogłębić proces zmiany owalu twarzy. Należą do nich:

  • gwałtowna utrata masy ciała,
  • brak aktywności fizycznej i ćwiczeń mięśni twarzy prowadzące do ich osłabienia,
  • zła dieta, prowadząca do osłabienia mięśni i utraty objętości w twarzy,
  • palenie papierosów prowadzące do zmniejszenia przepływu krwi w skórze i jej przedwczesnego starzenia,

Choć utrata owalu twarzy to proces naturalny, istnieją sposoby, aby opóźnić i złagodzić jego objawy. W tym celu warto stosować odpowiednią pielęgnację skóry, zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz unikać szkodliwych nawyków, takich jak palenie papierosów. W przypadku, gdy niekorzystne zmiany skórne zaczęły się już uwidaczniać na twarzy, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.

Reklama

Jakie zabiegi medycyny estetycznej pozwalają poprawić owal twarzy?

Medycyna estetyczna oferuje wiele metod modelowania kształtu twarzy. Ich dobór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji danego pacjenta. Podczas konsultacji wstępnej specjalista doradzi Ci, jaki zabieg będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania widocznych na Twojej twarzy zmian skórnych, a także informacje, które uzyska od Ciebie w wywiadzie. Kluczowe tu będzie wykluczenie przeciwwskazań do przeprowadzenia danego typu procedury.

Jednym z zabiegów, jaki może zostać Ci zaproponowany, jest wolumetria twarzy. Ta mało inwazyjna metoda polega na wstrzyknięciu w odpowiednie obszary ciała specjalnego wypełniacza, który uzupełni braki tkankowe i wygładzi powierzchnię skóry. Do najczęściej stosowanych wypełniaczy należy kwas hialuronowy. Wolumetria twarzy umożliwia uniesienie konturów twarzy, likwidację cieni pod oczami, wypełnienie zapadniętych policzków czy skroni, a także wygładzenie drobnych zmarszczek. Kwas hialuronowy ma zdolność wiązania cząsteczek wody, co dodatkowo zapewnia doskonałe nawilżenie skóry po zabiegu.

Do nieinwazyjnych metod poprawy owalu twarzy należą również zabiegi laserowe. Stosując energię świetlną o odpowiedniej częstotliwości, pobudza się organizm pacjenta do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, które są niezbędne do utrzymania jędrności i elastyczności skóry. Dzięki temu zabiegi laserowe mogą poprawić owal twarzy, ale także usunąć inne problemy skórne, takie jak drobne zmarszczki czy przebarwienia.

Innym zabiegiem, który ma na celu przywrócenie naturalnego owalu twarzy, jest zastosowanie nici liftingujących. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na umieszczeniu pod skórą nici z rozpuszczalnego włókna oraz ukształtowaniu za ich pomocą tkanek podskórnych. Przy pomocy tej metody możliwe jest m.in. uniesienie policzków, wymodelowanie linii żuchwy czy usunięcie nadmiaru wiszącej skóry. Nici liftingujące pobudzają też organizm do produkcji kolagenu, co z czasem objawia się zwiększonym napięciem i elastycznością skóry.

Poprawa owalu twarzy jest również możliwa przy zastosowaniu zabiegów chirurgicznych. Najbardziej znaną z nich jest klasyczny lifting, który polega na odessaniu tłuszczu z podbródka przy pomocy mikrokaniuli. Współcześnie dostępne są również metody łączone, polegające na ponownym wykorzystaniu uzyskanych w ten sposób tkanek do wypełnienia zapadniętych miejsc na twarzy i jej wymodelowania.