Reklama

Marszałek przekazał dotacje na remonty przydrożnych krzyży i kapliczek

W trzeciej edycji programu „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” dofinansowanie w łącznej kwocie 154 tys. zł otrzymało dwanaście organizacji. Dzięki temu uda się odrestaurować dwadzieścia dwa przydrożne krzyże i kapliczki. W czwartek, 18 kwietnia marszałek Artur Kosicki przekazał symboliczne czeki stowarzyszeniom, które podjęły się renowacji tych, jakże ważnych dla społeczności lokalnych obiektów.


Po raz kolejny już z programu skorzystało Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne Świętych Cyryla i Metodego.

– W tamtym roku dzięki dotacjom z programu udało się uratować pięć krzyży, a w tym otrzymaliśmy dotację na remont kolejnych sześciu. Wiemy jak się tym zająć, mamy już doświadczenie – informowała przewodnicząca hajnowskiego koła terenowego stowarzyszenia Lucyna Ruszuk i dodała – Nie patrzymy czy są to krzyże prawosławne, czy katolickie, to są krzyże chrześcijańskie i mówią o tym, że tu byliśmy i jesteśmy.

Dzięki dofinansowaniu w wysokości 9,7 tys. zł „nowe życie” zyska m.in. przedwojenna kapliczka w Tyszkach – Łabno. Z inicjatywą wyszli mieszkańcy i lokalne Koło Gospodyń Wiejskich. Przewodnicząca koła Beata Kuliś -Nalewajek mówiła, że pieniądze pomogą w solidnym remoncie i przywróceniu jej pierwotnego wyglądu. Podziękowała również zarządowi województwa za program wsparcia małych obiektów sakralnych.

– To bardzo ważne, bo kiedy patrzę na to, co się dzieje na świecie, to nas Polaków w kupie wiara trzyma i musimy dbać o tę narodową spuściznę – dodała Beata Kuliś-Nalewajek.

Była Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, która w imieniu Instytutu Studiów Kobiecych odbierała dotację w wysokości 18 tys. zł na konserwację przydrożnego krzyża we wsi Domuraty (gm. Suchowola) powiedziała, że takie miejsca dla lokalnych społeczności mają często większe znaczenie niż te formalne zabytki wpisane do rejestru.

Po raz pierwszy konkurs „Kapliczki Podlaskie – ocalić od zapomnienia” został ogłoszony dwa lata temu i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2022 r. dofinansowano renowację dziewięciu obiektów za kwotę 100 tys. zł. W drugiej edycji, w roku 2023, dotację otrzymało już szesnaście obiektów – budżet konkursu również wynosił 100 tys. zł.

W czwartkowej uroczystości wzięły udział też: dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji Agata Puchalska oraz jej zastępczyni Agata Michałowska.

Lista wszystkich beneficjentów znajduje się w załączeniu.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama