Reklama

Laureat Fryderyka Krzysztof Kiziewicz z wizytą w urzędzie marszałkowskim

To białostocki twórca, autor najlepszego hip-hopowego klipu 2023 r. W środowym (27.03) spotkaniu marszałek Artur Kosicki pogratulował mu osiągnięć oraz zapewnił o dalszym wsparciu samorządu województwa.


Został na niej doceniony za wykorzystanie nieszablonowego tematu do gatunku muzycznego, który zwiększa głębię przekazu utworu, za prawdę życia codziennego i ludzkie podejście, za użyczenie sceny i pokierowanie światła reflektorów na tych, którzy są w nim rzadko.

Bohaterami klipu są seniorzy. Główną rolę w teledysku gra Mieczysław Hryniewicz, który wciela się w postać emerytowanego taksówkarza biorącego udział w warsztatach dla seniorów. Film przedstawia proces wewnętrznej przemiany i odnalezienia sensu życia przez głównego bohatera, który przechodzi przez różne etapy emocjonalne – mierząc się z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

– Ten singiel odpowiada na teraźniejsze nastroje w naszym kraju i to takie kino symboliczne. Pomysł kiełkował długo, całość działań od pomysłu, realizacji, jak i produkcji to około pół roku – mówił Krzysztof Kiziewicz. Dodał też, że Fryderyki „to jest prestiżowa nagroda, doceniana w muzycznym, a konkurencja była duża”. Zaznaczył, że na tej gali Fryderyków jest tylko jedna kategoria doceniająca działania filmowe w całym świecie muzycznym, bo wszystkie inne są docenieniem działalności muzycznej i to jest prestiżowe.

Krzysztof Kiziewicz poprzez swoje reportaże i filmy promuje także województwo podlaskie. A samorząd województwa wspiera jego autorską działalność i przekazał mu ponad 100 tys. zł dotacji. Twórca przeznaczył je na produkcję filmu pn. Zasilani Naturą, a także na reportaże dotyczące lokalnych tradycji i zapomnianych obrządków.

Link do utworu „Bym poszedł” – Łona x Konieczny x Krupa.

Paulina Tołcz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama