Która firma ma najlepsze przesyłki kurierskie? Patrzymy na ceny i terminy

Przesyłka kurierem bez wątpienia dojdzie do odbiorcy szybko, ale nie oznacza to, że wszystkie firmy oferują dokładnie takie same ramy czasowe. Wiele zależy od miejscowości, dnia nadania oraz rodzaju paczki. Zależy Ci, aby przesyłka kurierem doszła jak najszybciej? Sprawdzamy, która firma gwarantuje ekspresową dostawę.

Jeśli często korzystasz z usług kurierskich, prawdopodobnie dostrzegasz pozytywne zmiany zachodzące na tym rynku. Branża rozwija się prężnie, a paczki dochodzą do adresatów nawet w kilkanaście godzin. Jednak kurierzy nadal zachowują ostrożność w obietnicach – z reguły zapewniają o dostawie w 1-2 dni robocze. Jedynie praktyka pozwoli stwierdzić, które firmy dostarczają w Twojej okolicy najszybciej.       

U których kurierów znajdziesz najszybsze przesyłki kurierskie?

Każdy kurier zapewnia, że jego przesyłki docierają do adresatów najszybciej. W praktyce wychodzi różnie. Na rzeczywisty czas dostawy wpływa pora nadania, wybrana metoda (punkt nadawczy, paczkomat, odbiór spod drzwi) czy rodzaj paczki. Przesyłki ekspresowe zawsze traktowane są priorytetowo.

Na przyspieszenie dostawy duży wpływ mają paczkomaty. W większych miastach kurierzy opróżniają je nawet kilka razy dziennie. Najpopularniejsze są paczkomaty InPost, ale pojawia się coraz więcej maszyn DPD, Orlen, Allegro Smart i DHL. Od 2020 roku w badaniach dotyczących branży e-commerce przeprowadzanych przez firmę Gemius automaty paczkowe pozostają najczęściej wybieraną formą dostawy. Paczki nadane przez paczkomat, poza okresem przedświątecznym, docierają do adresatów w niecałą dobę.

InPost przoduje w dostawach poprzez automaty, a co z tradycyjnymi metodami „od drzwi do drzwi”? Tutaj również dotrzymuje terminów, jednak bardzo dobrze wypada też DHL czy DPD. Konkretna godzina dostawy zależy od tras kurierów – niektóre dzielnice otrzymują paczki z samego rana, inne w godzinach wieczornych.

Nadanie przesyłki kurierskiej w kilka chwil? To możliwe!

Online możesz nadać przesyłkę kurierem w kilka chwil – na dodatek z dowolnego miejsca na świecie, gdzie masz dostęp do globalnej sieci danych. Wystarczy, że skorzystasz z formularza dostępnego na stronie: https://shipcenter.pl/.

Reklama

Narzędzie umożliwia porównanie cen u większości kurierów operujących w Polsce. Nie musisz tracić czasu na samodzielne poszukiwanie cenników, dopuszczalnych wymiarów czy dostępnych usług dodatkowych.

Najszybsze przesyłki kurierskie otrzymują status ekspresowych.

W pilnych sytuacjach warto pamiętać o usługach dodatkowych oferowanych przez UPS i DHL, takich jak dostarczenie paczki do godz. 9 czy 12 następnego dnia. Przyspieszenie przesyłki kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej. Rozważ, czy na pewno warto dopłacać aż tyle za dostawę, która w praktyce jest krótsza o zaledwie kilka godzin.

Od czego zależy czas dostawy i cena wysyłki kurierskiej?

Skoro większość kurierów dostarcza obecnie paczki w jeden dzień roboczy, skąd różnice w cenach wynoszące nawet kilkanaście złotych? Najtańszą metodą pozostają paczkomaty, ponieważ jeden pracownik odbiera jednocześnie kilkadziesiąt przesyłek. Cena usługi „od drzwi do drzwi” jest dużo wyższa, zwłaszcza w przypadku paczek niestandardowych.

Niższe cenniki oferują firmy skupione na klientach detalicznych. Zagraniczni kurierzy najczęściej posiadają długoterminowe umowy z dużymi przedsiębiorstwami, dlatego mniej zależy im na przyciąganiu prywatnych konsumentów.

Niektórzy przewoźnicy mają wyższe ceny, ale oferują przy tym więcej usług dodatkowych, niedostępnych nigdzie indziej. Klienci są zmuszeni skorzystać z ich oferty, kiedy zależy im np. na wspomnianej wcześniej dostawie do godziny 9 następnego dnia.

Warto śledzić zmiany w cenach usług kurierskich z pomocą prostych porównywarek. Dzięki temu zawsze znajdziesz najtańszą i najszybszą opcję wysyłki.