Kia Rio z napędem hybrydowym

Na tegorocznym, 77 Salon de l’Automobiles w Genewie aż się roi od nowości. Jedną z nich zaprezentował koncern Kia. W ramach koreańskiego programu badawczo-rozwojowego firma pokazała model Rio Hybryd, czyli auto o napędzie spalinowo-elektrycznym.
Europejska premiera pojazdu ma związek z realizacją przez firmy Kia Motors i Huyndai zamówienia koreańskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska na dostawę 3390 pojazdów o napędzie hybrydowym w ciągu najbliższych dwóch lat. Ma to wiązek z narodowym programem testowania i wdrażania napędów alternatywnych w bliskiej przyszłości.
Rozbudowa floty pojazdów testowych o napędzie hybrydowym oznacza włączenie obu firm w jeden z największych światowych programów rozwoju nowych technologii. Należy to do pakietu przedsięwzięć badawczo-rozwojowych Kia prowadzących do uruchomienia seryjnej produkcji samochodów przyjaznych dla środowiska naturalnego.
Kia Rio Hybryd biorący udział w programie testowym wyposażono w unikalny zespół napędowy. W jego skład wchodzi silnik benzynowy o pojemności 1.4 litra oraz synchroniczny silnik elektryczny na prąd zmienny o mocy 12 kW i momencie obrotowym 95 Nm. Jednostki spięto z bezstopniową skrzynią biegów CVT.
Hybrydowa Kia osiaga setkę w 12,2 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi 5,3 litra na 100 km. W porównaniu ze „zwykłą” Kia Rio poziom emisji szkodliwych składników spalin zredukowano o 37%, natomiast zużycie paliwa spadło o 44%.
autor: A.M.
źródło: Kia

Reklama