Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

W życiu każdego z nas czasem przychodzi moment, w którym pojawiają się nieoczekiwane problemy finansowe lub po prostu szykujemy się do nieco większej inwestycji. Niemniej jednak zarówno w jednej jak i w drugiej sytuacji znajdujemy się w dość poważnej potrzebie finansowej, gdyż z reguły niezbędne są nieco większe kwoty gotówki. Wobec tego rozwiązaniem staje się złożenie wniosku o kredyt gotówkowy do banku lub instytucji pozabankowej. Niemniej jednak okazuje się, że po zliczeniu wszystkich kosztów, które nieodłącznie są związane z kredytem, będziemy musieli do banku zwrócić o wiele większą sumę, niż mogliśmy się tego spodziewać. Wobec tego większość z nas zastanawia się, jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. Tak więc, które kredyty gotówkowe są najtańsze i jak to sprawdzić?

Jakie opłaty wpływają na całkowite koszty kredytu?

Nawet najtańszy kredyt nieodłącznie związany jest z dodatkowymi opłatami, które finalnie składają się na jego całkowity koszt. Warto w tym momencie podkreślić, że nie ma jednego, sprawdzonego przepisu na konkretne wskazanie, który kredyt gotówkowy będzie jednocześnie najtańszym i najlepszym rozwiązaniem. Ma to związek chociażby z tym, że każdy bank lub instytucja pozabankowa ma własny regulamin, a także własną tabelę opłat, które składają się na całkowite koszty kredytu. Warto więc, zanim podpiszemy finalną umowę po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego, dokładnie przeanalizować wszystkie, możliwe koszty, a także przejrzeć ranking kredytów na zaufanych stronach. Niemniej jednak warto przygotować się na to, że koszty kredytu mogą poszybować znacząco w górę jeśli bank nalicza następujące opłaty dodatkowe:

Reklama

  • prowizja, którą pobiera bank za rozpatrzenie wniosku kredytowego
  • prowizja, którą pobiera bank za samo udzielenie kredytu
  • koszty, które są związane z ewentualnym ubezpieczeniem kredytu
  • koszty monitów, o ile kredytobiorca spóźni się z zapłaceniem raty zadłużenia

Każdy bank jednak udostępnia do wglądu swoim klientom dokument w postaci Regulaminu i Tabeli Opłat Prowizji. Tak więc warto się z nim zapoznać, a następnie oszacować, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki w tym zakresie.

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy?

Wybór kredytu gotówkowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwykle przeglądamy rankingi kredytów, a także sugerujemy się opiniami znajomych i przyjaciół. Niemniej jednak warto pamiętać, że każdy ma inne preferencje i każdy ma inne możliwości finansowe, więc trzeba wybrać taki kredyt, który nie tylko będzie najtańszy, ale również będzie szyty na przysłowiową miarę. Z pewnością banki skutecznie będą promować swoje produktu i w mediach zauważymy mnóstwo intensywnej reklamy danych kredytów, a także zapewniania o tym, że jest on najtańszy. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach niezwykle łatwo jest stracić głowę i po prostu zagubić się w gąszczu ofert, gdzie każda z nich ma być przecież najlepsza i najtańsza. Niemniej jednak warto pamiętać o kilku rzeczach przy wyborze najtańszego kredytu, gdyż o jego kosztach decyduje nie tylko i wyłącznie nominalne oprocentowanie. Wiele osób błędnie uważa, że to właśnie kredyty gotówkowe z najniższym, nominalnym oprocentowaniem, są również tymi kredytami, które można uważać za najtańsze. Przekonanie to może okazać się zgubne i nieść za sobą dość nieprzyjemne konsekwencje. Tak więc, zachęceni reklamami i zapewnieniami banku, możemy po prostu wybrać dla siebie taki produkt, który nie do końca okaże się dla nas korzystny. Jak więc wybrać najtańszy kredyt gotówkowy? Otóż żeby ocenić rzeczywistą opłacalność kredytu, należy przede wszystkim sprawdzić RRSO danego kredytu gotówkowego. RSSO jest niczym innym jak rzeczywistą, roczną stopą procentową i to ten wskaźnik powie nam, jaki jest naprawdę całkowity koszt kredytu. Wchodzą w niego nie tylko odsetki, ale również dodatkowe opłaty, które ten koszt skutecznie zwiększają. Kredyt z niskim oprocentowaniem to nie kredyt najtańszy- za to ten, który ma najniższe RRSO już tak.