» Holoride – rozrywka w wirtualnej rzeczywistości na drodze do seryjnego wdrożenia

Start-up holoride chce uczynić jazdę samochodem multimodalnym doświadczeniem. W przyszłości, pasażerowie siedzący na tylnym siedzeniu będą mogli za pomocą okularów VR oglądać filmy, grać w gry komputerowe i przeglądać interaktywne treści w sposób o wiele bardziej realistyczny niż obecnie. Jest to możliwe dzięki nowej technologii, która w czasie rzeczywistym dostosowuje wirtualne treści do ruchów pojazdu: jeśli samochód pokonuje zakręt w prawo, statek kosmiczny w wyimaginowanym świecie również poleci w prawo. Jeśli samochód przyspiesza, statek kosmiczny również przyspiesza. Zainicjowana przez Audi innowacyjna technologia VR lub XR (extended reality) jest obecnie rozwijana i komercjalizowana dla różnych producentów przez firmę holoride, zajmującą się technologiami rozrywkowymi. Zsynchronizowana z rzeczywistym ruchem podróż przez wirtualne światy zmniejsza również powszechne zjawisko choroby lokomocyjnej, której doświadczają pasażerowie czytający podczas jazdy książki lub korzystający z mediów na tabletach czy smartfonach. 

 

holoride kreuje nową kategorię mediów: „Elastic content – elastyczny kontent“ 

Holoride – platforma umożliwiająca twórcom treści kreowanie dodatkowych formatów rozszerzonej rzeczywistości, w swojej nowo uruchomionej przestrzeni w sieci holoride Creator Space, opublikowała tak zwany Elastic Software Development Kit (SDK). SDK został opracowany dla silnika gier Unity i umożliwia programistom dostęp do narzędzi do tworzenia wciągających doświadczeń w grach i formatach rozrywkowych. „Elastic content” oznacza całkowicie nowatorską kategorię mediów stworzoną z myślą o jeżdżących samochodach, która umożliwia nowe podejście do tworzenia treści. Od kosmicznych przygód, po streaming najnowszych przebojów filmowych i wycieczki po zabytkowych miastach – możliwości praktycznie nie znają granic. 

 

Wirtualna podróż w czasie przez Salzburg w Audi e-tron 

Z tego typu formatem edukacji i rozrywki, po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się widzowie festiwalu w Salzburgu. Z poziomu tylnej kanapy w modelu Audi e-tron, goście odwiedzili kilka miejsc, które odegrały szczególną rolę w rozwoju festiwalu. Na pokładzie Audi e-tron, zakładając specjalne okulary VR, pasażerowie mogli przeżyć historyczne sceny z przeszłości festiwalu. 

 

Roadshow po Kalifornii 

holoride po raz pierwszy pojawił sie na targach CES 2019 w Las Vegas. We współpracy z wytwórnią filmową Disney, stworzył z myślą o odtwarzaniu w samochodach pełne akcji doświadczenie VR oparte na postaci Rocket Raccoon z filmu „Strażnicy Galaktyki“. Podczas objazdu po Kalifornii – od Los Angeles do San Francisco – holoride odwiedził też inne studia produkcyjne i studia gier, aby zademonstrować potencjalnym partnerom możliwości tej technologii. 

 

Wirtualne jazdy demonstracyjne w Ingolstadt i w Monachium 

Bezpośrednio po roadshow, dziennikarze, którzy przyjechali do Ingolstadt, mieli okazję sprawdzić możliwości, jakie daje najnowocześniejsza rozrywka VR. Uczestnicy zostali zaproszeni do poruszania się pod postacią awatara w mistycznej grze akcji. Odwiedzający targi IAA 2021 w Monachium, które w tym roku odbędą się pod hasłem „Porozmawiajmy o postępie”, jako jedni z pierwszych będą mieli możliwość odbycia jazdy demonstracyjnej z holoride. 

 

Jazda autonomiczna daje jeszcze więcej możliwości 

W przyszłości, postępująca automatyzacja podróży samochodem nie tylko umożliwi nowe formy rozrywki podczas jazdy, ale także stworzy większe możliwości nauki i pracy w drodze. Gdy w przyszłości kierowcy nie będą już musieli koncentrować się na prowadzeniu samochodu, będą mogli poświęcić się innym zajęciom: pracy, czytaniu, oglądaniu filmów lub graniu. 

 

 

Start-up holoride 

Niemiecki startup holoride opracowuje zupełnie nową kategorię treści dla pasażerów, łącząc w czasie rzeczywistym treści rozszerzonej rzeczywistości (XR) z danymi płynącymi bezpośrednio z pojazdu. Takie „punkty danych“ obejmują fizyczne reakcje – przyspieszenie i prowadzenie, informacje o ruchu drogowym oraz trasy i czasy jazdy. Technologia holoride umożliwia zanurzenie się w każdym rodzaju treści XR, tworząc zapierające dech w piersiach, wciągające doświadczenie, a poza tym znacznie zmniejszając objawy choroby lokomocyjnej. Ten start-up z branży technologii rozrywkowych został założony w Monachium pod koniec 2018 roku przez Nilsa Wollnego, Marcusa Kühne, Daniela Profendinera oraz przez markę Audi, która posiada w nim mniejszościowe udziały. holoride został wyróżniony jako „Best of CES” (Las Vegas, 01/19). Ponadto został wybrany przez magazyn Time do listy 100 Best Inventions of 2019 w listopadzie tego samego roku. Jest też częścią globalnej platformy innowacji STARTUP AUTOBAHN powered by Plug and Play. Wiosną 2021 r. holoride wygrał prestiżowy SXSW Pitch i otrzymał tam tytuł Best in Show. 

Źródło: Mototarget.pl

Reklama