Reklama

Reklama

» Formuła E: Audi przygotowane na walkę o mistrzowski tytuł w Nowym Jorku


  • 13 i 14 lipca, nowojorska dzielnica Brooklyn: finał sezonu serii wyścigów samochodów elektrycznych
  • Audi Sport ABT Schaeffler i Lucas di Grassi polują na mistrzowski tytuł
  • Szef teamu Allan McNish mówi: „nie mamy nic do stracenia, a wiele do zyskania”

 

 

Kibice Formuły E mogą się spodziewać emocjonującego weekendu. Biorąc pod uwagę wszystkie uwarunkowania, szanse na mistrzowski tytuł ma aż ośmiu kierowców – to największa ich liczba w całej historii serii wyścigów samochodów elektrycznych. Nowy Jork po raz kolejny jest jedynym miejscem w całym sezonie, w którym dzień po dniu odbędą się dwa wyścigi. W obu będzie do zdobycia w sumie 58 punktów, w tym dodatkowe punkty za pole position i za najszybsze okrążenie toru. Lucas di Grassi ma w tej chwili 32 punkty straty do obrońcy tytułu Jean-Érica Vergne.

 

”Tak długo, jak długo mamy choćby teoretyczne szanse na mistrzostwo, dajemy z siebie wszystko. Wcześniej już wiele razy pokazywaliśmy, że rola ścigających bardzo nam pasuje” – mówi Lucas di Grassi. Kibice z pewnością mają jeszcze w pamięci jego występ w Montrealu na zamknięcie sezonu 2016/2017. Na starcie stanął wtedy z dziesięciopunktową stratą, a wyścig zakończył z 24 punktową przewagą, zdobywając tytuł Mistrza Formuły E w klasyfikacji kierowców. W roku ubiegłym Audi Sport ABT Schaeffler w dwóch finałowych wyścigach odrobił stratę 33 punktów i zdobył mistrzostwo w klasyfikacji zespołowej.

 

„Naszym celem w całym tym sezonie było wygrywanie poszczególnych wyścigów i walka o tytuły aż do końca – udało się nam to wykonać” – mówi szef teamu Allan McNish. „Patrząc na tabele zdajemy sobie sprawę, że przed nami bardzo trudne zadanie. Ale Daniel, Lucas i cały zespół już w ubiegłym roku, dzięki swej ciężkiej, ale wydajnej pracy, pokazali jakie mamy możliwości. Nie mamy nic do stracenia, a wiele możemy zyskać.” W roku 2018 niemiecko-brazylijski duet w obu wyścigach w Nowym Jorku zdobył dwa drugie i jedno trzecie miejsce, zdobywając 78 z 94 możliwych punktów.

 

Daniel Abt – wielki fan Stanów Zjednoczonych, w związku z nadchodzącym wyścigiem przejawia ogromną niecierpliwość. „Nowy Jork to ogromne miasto, a tor tam wyznaczony bardzo mi się podoba” – podkreśla Abt, który na podium zwróconym oczami w stronę Manhattanu w ubiegłym roku stawał dwukrotnie. Ten niemiecki zawodnik zdobył punkty w dziewięciu z jedenastu wyścigów tego sezonu – nikt inny spośród 22 kierowców tego nie dokonał. „W mojej kolekcji wciąż nie mam zwycięstwa w tej serii. To byłoby piękne podsumowanie.”

 

Już po raz trzeci wyścigi Formuły E odbędą się na torze o długości 2,320 km zlokalizowanym w pobliżu Red Hook na Brooklynie. Trasę wyznaczono wzdłuż nabrzeża Zatoki Nowojorskiej oddzielającej Manhattan od Brooklynu, a jej przebieg jest identyczny z ubiegłorocznym. Jedyna zmiana to przeniesienie pasa serwisowego wzdłuż prostej startowej.

 

Tuż przed startem do dwunastego i trzynastego wyścigu tego sezonu, Lucas di Grassi ma 98 punktów i plasuje się na drugim miejscu klasyfikacji kierowców. Daniel Abt jest na miejscu ósmym i ma o 23 punkty mniej niż di Grassi. Za zwycięstwo w najbliższych wyścigach zdobyć można 25 punktów, za pole position 3 punkty, a za najszybsze okrążenie toru w gronie najlepszych dziesięciu kierowców – 1 punkt. Bolidami Audi e-tron FE05 skonstruowanymi wspólnie przez Audi i jego technicznego partnera firmę Schaeffler, oprócz zespołu fabrycznego Audi Sport ABT Schaeffler, jeździ również team kliencki Envision Virgin Racing. W jego składzie występują dwaj kierowcy, Sam Bird i Robin Frijns. Ten brytyjski zespół jest obecnie na pozycji trzeciej klasyfikacji zespołowej.

 

Zmagania bolidów i zawodników w Nowym Jorku zarówno w sobotę, jak i w niedzielę rozpoczynać się będą o godz. 16.00 czasu lokalnego, czyli o 22.00 czasu środkowoeuropejskiego. Pojedynczy wyścig jak zwykle potrwa 45 minut plus jedno okrążenie. Transmisję na żywo przeprowadzi stacja telewizyjna Eurosport. Listę innych stacji transmitujących wydarzenie oraz harmonogram nadawania, znaleźć można na stronie internetowej www.fiaformulae.com.

 

Informacje dotyczące zaangażowania Audi w serię wyścigów Formuła E w sezonie 2018/2019
Video: Daniel Abt i Lucas di Grassi w oczekiwaniu na rywalizację w Nowym Jorku

Źródło: Mototarget.pl