Reklama

Reklama

Dlaczego sąsiad płaci mniej za ubezpieczenie OC niż ja?

Ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Chcesz czy nie chcesz – musisz je wykupić, aby móc legalnie poruszać się samochodem po naszym kraju. A to niesie za sobą koszty. Jakie? Wbrew pozorom, nie dla każdego są one takie same, mimo że zakres ochrony, jaki daje OC, jest podobny. Z czego wynikają te różnice?

Być może w luźnej rozmowie z sąsiadem czy kolegą z pracy poruszyłeś temat wysokości składki OC i okazało się, że płacisz znacznie więcej niż on. Z czego to wynika? Powodów może być co najmniej kilka. Jeśli wejdziesz na stronę: https://rankomat.pl/tanie-oc, przekonasz się, że czynników, które wpływają na wysokość składki OC, jest bardzo wiele. A jakie konkretnie mogą być przyczyny wyższych lub niższych opłat?

  1. Parametry ubezpieczanego samochodu

Załóżmy, że Ty chcesz ubezpieczyć nowego Mercedesa, a Twój sąsiad 10-letnią Skodę. Jak myślisz, kto z Was zapłaci mniej? Wartość samochodu, a co za tym idzie – jego wiek, marka i parametry techniczne – odgrywają kluczową rolę przy wyliczaniu składek.

  1. Doświadczenie i „historia” kierowcy

Jeśli Twój sąsiad od lat jeździ bez nawet najmniejszego wypadku, przysługują mu spore zniżki na składkę OC, mogące wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli zaś Ty jesteś młodym kierowcą lub przytrafił Ci się niedawno wypadek – spodziewaj się, że składka OC będzie wyższa.

  1. Wiek kierowcy

Zasadniczo, im jesteś młodszy, tym wyższą składkę będziesz płacić. Choć kiedy zajrzysz na stronę https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/, możesz przekonać się, że nieco wyższe składki płacą też kierowcy w wieku 46-55 lat. Niemniej jednak, jeśli między Tobą a sąsiadem jest duża różnica wieku, to również ma wpływ na indywidualnie wyliczone stawki.

  1. Inny ubezpieczyciel

Nie bez znaczenia jest też to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym wykupiłeś polisę. Różnice między produktami poszczególnych firm mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent! Wynika to czasem z różnic w zakresie ochrony (niektóre OC są uzupełnione o przydatną opcję Assistance czy rozszerzone o pakiet minicasco, zabezpieczający dodatkowo na wypadek kradzieży, całkowitego zniszczenia pojazdu lub katastrof naturalnych), a czasem – po prostu z innych stawek. Warto o tym pamiętać przy wykupie kolejnego OC i dobrze porównać ze sobą oferty wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

  1. Inny stan cywilny

Choć może to zaskakiwać, Twój stan cywilny ma również wpływ na wysokość składki OC. Najwięcej płacą panny i kawalerowie. Najmniej – osoby będące w związku małżeńskim. Czemu? W ocenie towarzystw ubezpieczeniowych single są bardziej narażeni na wypadki drogowe.

Pamiętaj, że to nie koniec czynników, które wpływają na ostateczną wysokość składek ubezpieczeniowych. Warto jednak o nich wszystkich wiedzieć, aby różnice między opłatami jakie ponosisz Ty i Twój sąsiad Cię nie zaskoczyły.