Mieszkańcy mogą wyrazić swoją opinię na temat jakości życia, poziomu bezpieczeństwa oraz zmian społeczno-gospodarczych zachodzących na terenach położonych przy wschodniej granicy Polski. Rozpoczęło się badanie ankietowe, do udziału w którym zaproszeni są również Białostoczanie.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zleciło Instytutowi Rozwoju Miast i Regionów przeprowadzenie kompleksowego badania dotyczącego zmian sytuacji społeczno-gospodarczej samorządów położonych przy wschodniej granicy Polski. Jednym z jego elementów jest sondaż nastrojów społecznych skierowany do mieszkańców, organizacji społecznych i przedsiębiorców z terenów przygranicznych, w tym z Białegostoku.
Celem badania jest poznanie opinii lokalnych społeczności na temat jakości życia, aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej oraz wyzwań związanych z obecną sytuacją geopolityczną. Stanowi ono uzupełnienie diagnozy gmin i powiatów z rejonu przygranicznego i pozwoli lepiej poznać potrzeby mieszkańców oraz ich oczekiwania dotyczące dalszego rozwoju tych obszarów.
Wyniki badania posłużą do opracowania rekomendacji dotyczących kierunków, zakresu i form wsparcia terenów przygranicznych. Głos mieszkańców zostanie uwzględniony w analizach przygotowywanych w ramach projektu, który jest realizowany corocznie i potrwa do 2027 roku.
Opracowanie: Kamila Bogacewicz
Źródło: Miasto Białystok
Reklama
