Reklama

Nowatorska operacja w Białostockim Centrum Onkologii

Zabieg przeprowadził zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr. n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

– Jest to metoda z wyboru pacjentek, które wcześniej przeszły mastektomię, czyli usunięcie piersi oraz radioterapię, gdzie dedykowana jest rekonstrukcja z tkanek własnych, a w niektórych przypadkach u pacjentek, które mają amputację z jednoczasową rekonstrukcją i zastosowaniem płata DIEP – wyjaśniał dr Maliszewski.

Jak dodał, to najbardziej finezyjny zabieg w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi.

Przywrócenie harmonii

Z ramienia BCO w operacji uczestniczył dr Paweł Malinowski, chirurg onkolog, który był inicjatorem przeprowadzenia operacji w białostockim szpitalu, podległym samorządowi województwa.

– Udało nam się zgromadzić dzisiaj w Białymstoku najnowocześniejszy sprzęt najnowszej technologii – i ten  konwencjonalny, i  powiedzmy  dwudziestego pierwszego wieku. […] Chore kobiety mają coraz większą świadomość, chcą wracać do swojej fizjologii, harmonii, do swojego stanu pierwotnego. Zabieramy im coś jako chirurdzy onkolodzy, ratujemy im w ten sposób życie i w pewnym stopniu naszą rolą jest też to, żeby tę harmonię spróbować przynajmniej przywrócić po leczeniu onkologicznym – zaznaczył dr Malinowski.

Przy stole operacyjnym szkolili się także chirurdzy z innych miast Polski: Michał Lewandowicz z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Artur Gralec z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, Janusz Wasiewicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz Piotr Nowaczyk z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Specjalistyczna operacja

Jest to zabieg, w którego trakcie, przy użyciu tkanek z powłok brzucha, uzyskuje się rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnej. Operacja jest czasochłonna i prowadzona przez dwa zespoły chirurgów. Okres hospitalizacji trwa około siedmiu dni, a nieodzowne elementy mające wpływ na prawidłową rekonwalescencję po zabiegu rekonstrukcji DIEP to odpowiednio dobrana bielizna pooperacyjna oraz rehabilitacja pacjentki – zarówno przed, jak i po operacji.

– Każdy nowoczesny ośrodek, który zajmuje się takim specjalistycznym leczeniem raka piersi, powinien mieć w swoim portfolio taki rodzaj zabiegu – podkreślił dr n. med. Leszek Kozłowski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej ze Specjalistycznymi Pododdziałami Leczenia Chorób Nowotworowych BCO. – Naszą rolą jest to, aby zapewnić jak największą ofertę naszym pacjentkom.

Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w zaledwie kilku ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Statystycznie, około tysiąc kobiet rocznie po leczeniu onkologicznym ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP. 

Rak piersi to drugi co do częstości występowania nowotwór w Polsce. Liczba zachorowań to około 18 tysięcy rocznie.


źródło i fot.: BCO

oprac.: Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama