Reklama

2 mln zł na budowę filii łomżyńskiego pogotowia w Kolnie

Będzie to jednokondygnacyjny budynek, w którym zostaną wydzielone pokoje dla personelu medycznego, magazyn leków czy garaż na samochody ratownicze. Dotację z budżetu województwa przyznał na ten cel zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek, 2 marca.


Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Łomży ma filie: w Grajewie, Kolnie, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie. Karetki stacjonują także w Ciechanowcu, Nowogrodzie i Stawiskach.

Obecnie na potrzeby działalności filii w Kolnie łomżyńska placówka odpłatnie wynajmuje pomieszczenia oraz miejsca postojowe na terenie szpitala ogólnego. Generują one wysokie koszty funkcjonowania, wymagają również przebudowy. Poza tym, ratownicy medyczni, personel medyczny przychodni i pacjenci korzystają ze wspólnego ciągu komunikacyjnego. Ambulanse nie są garażowane, a wyjazd z miejsca parkingowego często jest zastawiony samochodami pacjentów.

– Niekorzystne warunki funkcjonowania w obecnej lokalizacji, jak również aspekt ekonomiczny to główne przesłanki do budowy nowej siedziby filii w Kolnie łomżyńskiego pogotowia. Chcemy, aby personel medyczny miał zapewniony komfort pracy i mógł szybko reagować w razie zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców – powiedział Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za sektor zdrowia.

Nowa siedziba zostanie zlokalizowana w centrum miasta, przy ul. Henryka Sienkiewicza, na nieruchomości uzyskanej w formie darowizny od miasta Kolno.

W budynku na potrzeby stacjonowania dwóch zespołów wyjazdowych będzie się mieścić część administracyjno-socjalna, w tym: dwa pokoje ratowników, szatnie z pomieszczeniami sanitarnymi, pokój socjalny z aneksem kuchennym, pokój lekarza, pielęgniarki nadzorującej i koordynującej, sanitariaty personelu, osób z niepełnosprawnościami, pomieszczenie porządkowe, serwerownia, magazyn leków.

W pozostałej części powstanie dwustanowiskowy garaż na potrzeby pojazdów pogotowia ratunkowego, pomieszczenia: magazynowe, dezynfekcji sprzętu, na odpady medyczne oraz na pompę ciepła. Obiekt zostanie także wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama