Reklama

16. rocznica nadania szkole podstawowej w Księżynie imienia ks. Michała Sopoćki

Spowiednik siostry Faustyny, kapelan wojskowy i wykładowca uniwersytecki, ale przede wszystkim propagator kultu Miłosierdzia Bożego. Tak można podsumować sylwetkę błogosławionego ks. Michała Sopoćki, od 16 lat patrona szkoły podstawowej w Księżynie. W czwartek, 15 lutego, szkolna społeczność świętowała rocznicę nadania placówce jego imienia. W uroczystości wzięli udział: Marek Malinowski, członek zarządu województwa, poseł na sejm Sebastian Łukaszewicz oraz Robert Jabłoński, dyrektor Gabinetu Marszałka w urzędzie marszałkowskim.


– To ogromnie budujące, że młodzież z województwa podlaskiego sięga po wspaniałe wzorce. Bez wątpienia należy do nich postać ks. Michała Sopoćki będącego od 16 lat patronem Szkoły Podstawowej w Księżynie – pisał marszałek Artur Kosicki w okolicznościowym liście, przekazanym podczas uroczystości przez Roberta Jabłońskiego.

Dodatkowo marszałek wskazał, że noszenie jego imienia jest ogromnym zaszczytem, z którym wiążą się zobowiązania do podążania za wartościami, które reprezentował kapłan. Za swojego życia był on osobą niezwykle aktywną społecznie. Pomagał budować szkoły na terenach dzisiejszej Wileńszczyzny, prowadził akcje trzeźwościowe i wykładał teologię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie.

Ks. Michał Sopoćko jest jednak przede wszystkim znany jako krzewiciel idei Bożego Miłosierdzia. Charakteryzowała go głęboka wiara, miłość do wszystkich ludzi, zwłaszcza tych biednych, i heroiczna cierpliwość.

– Wcale nie jest łatwym zadaniem kierować się w życiu tymi wartościami, którymi kierował się patron waszej szkoły. Jednak warto o nich przypominać tak samo, jak i o samej jego postaci. Wy to robicie, za co wam serdecznie dziękuję – mówił w trakcie uroczystości Marek Malinowski.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama