Reklama

Zielone Świątki w Skansenie – dobra zabawa i spotkanie z tradycją

Zielone Świątki to potoczna nazwa uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Festyn etnograficzny w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej organizowany jest rokrocznie w dniu, w którym wypada to ruchome święto. Przyjadą zespoły ludowe, będzie kiermasz sztuki ludowej i regionalnych kulinariów, warsztaty i pokazy dla dorosłych i dzieci. Skansen zaprasza w niedzielę, 28 maja od godziny 11.00 do 17.00.


W kulturze ludowej to zakończenie okresu zimowego – początek lata, a symbolem Zielonych Świątek, co znalazło odbicie w nazwie, jest zieleń – liście tataraku, które dawniej rozsypywano na podłodze w izbie oraz zielone gałęzie brzozy, lipy i klonu. Zielonymi gałązkami majono też pola.

Jednym ze zwyczajów ludowych towarzyszących Zielonym Świątkom było „chodzenie z królewną” lub „wodzenie kusta” (zwyczaj wywodzący się z Polesia), mające chronić uprawy przed zniszczeniem, zapewnić dobre plony. W tym roku podczas „Zielonych Świątek w Skansenie” widowisko obrzędowe „wodzenie kusta” odtworzy zespół „Żemerwa”.

Będzie też, jak co roku, wiele innych atrakcji, między innymi: Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego, jarmark, na którym można będzie kupić prace twórców ludowych i smakołyki podlaskiej kuchni, pokazy etnograficzne (tłoczenie oleju, plecionkarstwo, wypał dziegciu czy wyrób pojemników z kory), warsztaty edukacyjne dla najmłodszych.

Reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama