Reklama

Zaproszenie do Kowna

W 2022 roku Europejskimi Stolicami Kultury zostały aż trzy miasta: Nowy Sad w Serbii, Esch w Luksemburgu oraz Kowno na Litwie, które od 1994 roku jest miastem partnerskim Białegostoku. Jaki program na ten rok przygotowało Kowno? Mieszkańcy naszego miasta mogą się tego dowiedzieć dzięki wystawie na Rynku Kościuszki.

Cieszymy się bardzo, że temu miastu przyznany został tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, i gratulujemy.

W tym tygodniu, od 19 do 23 stycznia, w Kownie trwa inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury. Jej kulminacją będzie 22 stycznia spektakularne multimedialne widowisko „Confusion” („Zamieszanie”) w reżyserii Chrisa Baldwina – twórcy m.in. pokazu otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 oraz kuratora i reżysera widowisk artystycznych ESK we Wrocławiu (w tym ceremonii otwarcia) w 2016 roku.

Białystok z tej okazji prezentuje wystawę, dzięki której mieszkańcy Białegostoku będą mogli dowiedzieć się, jakie wydarzenia odbędą się w tym roku w Kownie, jakie osobistości ze świata kultury miasto będzie gościć. W otwarciu wystawy uczestniczyli goście z Litwy: Eduardas Borisovas – Ambasador Republiki Litewskiej w RP i Rasa Rimickaite – Attaché Kulturalna Republiki Litewskiej w RP.

– Cieszymy się bardzo, że Kowno otrzymało zaszczytny, prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Gratulujemy – powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Kowno stanie się w tym roku jedną wielką sceną Europy. To wspaniała okazja, żeby białostoczanie uczestniczyli w tym wielkim święcie, aby poznali bliżej to wspaniałe miasto i jego historię.

W sumie roczny program ESK w Kownie obejmuje 40 festiwali, ponad 60 wystaw i ponad 250 imprez.

Anna Kowalska

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama