Reklama

Żałoba narodowa

  O godz. 16.00 rozpoczęła się żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w centrum targowym w Katowicach. Będzie ona obowiązywać do środy, 1 lutego, włącznie.W trakcie żałoby flagi państwowe będą opuszczone do połowy masztów, szczególnie na budynkach należących do władz państwowych i lokalnych. Rozpoczęły się kontrole dachów budynków wielkopowierzchniowych.

  Odwołane są wszystkie imprezy w ośrodkach i instytucjach białostockich podległych miastu. Prezydent Białegostoku zaapelował też o to do organizatorów innych imprez. Koncert kolęd Włodzimierza Nahornego w Teatrze Dramatycznym odbędzie się w innym terminie. W sprawie zmiany rezerwacji lub zwrotu biletów należy kontaktować się z kasą teatru.

  Natychmiastową kontrolę budynków wielkopowierzchniowych (w szczególności supermarketów, basenów, hal) polecił Wojewoda Podlaski Jan Dobrzyński. Starostowie, służby i inspekcje mają w ten sposób wykluczyć zagrożenie katastrofami budowlanymi, które mogą być spowodowane zalegającym na dachach śniegiem i lodem. 30 stycznia ukaże się także rozporządzenie porządkowe Wojewody Podlaskiego, nakazujące właścicielom i zarządcom budynków usuwanie zalegającego śniegu i lodu z dachów. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokaja, że na Podlasiu zalegająca warstwa śniegu nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji budynków.


  W sobotę 28 stycznia o godz. 17.15 zawalił się dach jednego z pawilonów na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich.
Przypuszczalną przyczyną zawalenia się dachu było zaleganie ponad pół metra zlodowaciałego śniegu. Pokryty blachą dach był wsparty na konstrukcji stalowej.
Na terenie targów odbywała się wystawa gołębi pocztowych. Według straży pożarnej, że w momencie katastrofy w hali o wymiarach 150 na 100 metrów mogło przebywać ok. 700 osób.

Reklama