Wymiana oleju i filtra oleju w aucie – co warto wiedzieć?

Reklama

Regularna wymiana oleju silnikowego i filtra oleju jest kluczowym elementem dbania o prawidłową pracę pojazdu. Co warto wiedzieć o wymianie oleju i gdzie znaleźć profesjonalny warsztat?

Olej silnikowy pełni istotną funkcję, m.in. smaruje ruchome części silnika, chroni go przed zużyciem i usuwa zanieczyszczenia. Z kolei filtr oleju odpowiada za zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogą powodować uszkodzenia silnika. Wymiany oleju i filtra można dokonać samodzielnie lub też zlecić to zadanie profesjonalistom. Kiedy wymienić olej w aucie i gdzie można szybko znaleźć warsztat, który się tym zajmie?

Wymiana oleju, wymiana filtra oleju w aucie – kiedy jest konieczna?

Wymiana oleju i wymiana filtra oleju to rutynowe czynności konserwacyjne, które należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Trzeba przy tym pamiętać, że niektórzy producenci dopuszczają jazdę na tym samym oleju przez 25 tys. kilometrów i więcej. Nie jest to jednak korzystne, ponieważ stary olej traci swoje właściwości. Wymiany oleju silnikowego zwykle trzeba dokonać co 10-15 tys. kilometrów lub co najmniej raz na rok. Te wartości mogą się różnić w zależności od modelu pojazdu, rodzaju oleju i warunków eksploatacyjnych. 

Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy wymiana oleju powinna zostać przyspieszona. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy pojazd jest użytkowany w trudnych warunkach, takich jak częste jazdy w dużym korku, jazda sportowa czy przewożenie dużych ładunków. W takich przypadkach olej może szybciej się zużyć, dlatego zaleca się częstsze wymiany. Również wymiana filtra oleju powinna nastąpić podczas każdorazowej wymiany oleju. Zatkany filtr nie jest w stanie skutecznie oczyszczać oleju, co powoduje, że zanieczyszczenia przedostają się do układu smarowania, czego skutkiem może być na przykład nadmierne zużycie silnika, uszkodzenie jego części, a w skrajnych przypadkach nawet awaria silnika.

Gdzie wymienić olej silnikowy i filtr oleju?

Wiele osób zastanawia się, komu zlecić wymianę oleju i filtra oleju. Również konieczność skorzystania z innych usług, takich jak wymiana opon, wymiana rozrządu, czy przegląd klimatyzacji, wymaga znalezienia profesjonalnego warsztatu, który się tym zajmie. Nie jest to jednak problem, ponieważ wszystko możemy szybko znaleźć w jednym miejscu. Q Service Castrol to portal internetowy, gdzie można znaleźć najlepsze warsztaty i informacje na temat usług motoryzacyjnych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę lokalizację oraz usługę, która nas interesuje. Marka skupia najlepsze serwisy w Polsce, dzięki czemu mamy pewność, że znajdziemy warsztat, który oferuje usługi na najwyższym poziomie, bez względu na to, z jakim problemem się zgłosimy. Warsztat samochodowy można wyszukać na stronie Q Service Castrol: https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-wymiana-oleju-i-filtra-oleju/

Jaki jest koszt wymiany oleju silnikowego?

Koszt wymiany oleju silnikowego może się różnić w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim zależy on od rodzaju oleju, który zostanie użyty. Istnieją różne klasy olejów silnikowych, od tych konwencjonalnych po syntetyczne i półsyntetyczne. Istotne jest też odpowiednie dopasowanie oleju do danego silnika. Cena zależy też od modelu samochodu, pojemności silnika i ceny pracy w warsztacie. Przybliżony koszt wymiany oleju silnikowego w typowym warsztacie wynosi od 150 do 300 zł.

Wymiana oleju silnikowego i filtra oleju to kluczowe aspekty utrzymania samochodu w dobrej kondycji. Regularność tych czynności zapewnia prawidłową pracę silnika, redukuje zużycie i minimalizuje ryzyko poważnych awarii.

Reklama