Wygrana na koniec sezonu

Jagiellonia wygrała z Lechią Gdańsk 3:0 w meczu 19. kolejki PKO Ekstraklasy. Dwie bramki dla „Żółto-Czerwonych” zdobył Jesus Imaz, a jedną dołożył Tomas Prikryl. Był to ostatni mecz Jagiellonii przy Słonecznej w 2019 roku.

Debiutujący w roli pierwszego trenera Rafał Grzyb dokonał kilku zmian w wyjściowym składzie Jagiellonii, chociaż trudno mówić o rewolucji. Największej przebudowie uległa defensywa, ponieważ w niej dokonano aż trzech zmian. Pod nieobecność pauzującego za żółte kartki Ivana Runje parę środkowych obrońców tworzyli Zoran Arsenić oraz Bartosz Kwiecień.   Do wyjściowego składu po długiej przerwie powrócił Guilherme, natomiast Andrej Kadlec po raz pierwszy w tym sezonie znalazł się w wyjściowej jedenastce na mecz PKO Ekstraklasy. Do wyjściowej jedenastki, kosztem Juana Camary, wrócił Tomas Prikryl.

Lepiej spotkanie rozpoczęła Jagiellonia. Gospodarze sprawiali wrażenie mocno podrażnionych ostatnimi niepowodzeniami. Już w pierwszej minucie okazję do zdobycia bramki miał Patryk Klimala, jednak uderzenie młodzieżowego reprezentanta Polski zostało zablokowane, a nasz zespół wywalczył jedynie rzut rożny.

Kilka chwil później świetnym dryblingiem popisał się Tomas Prikryl. Reprezentant Czech zszedł z prawej strony do środka i posłał prostopadłe podanie do Jesusa Imaza. Hiszpan zdecydował na wykończenie tej akcji wślizgiem. Niestety piłka trafiła jeszcze w Zlatana Alomerovicia i golkiper Lechii wyekspediował futbolówkę na rzut rożny.

Lechia próbowała się odgryźć, jednak na początku bardzo dobrze funkcjonowała nasza defensywa. Niezwykle ofensywnie usposobieni goście mogli liczyć jedynie na strzały zza pola karnego.

W 17. minucie Jagiellonia powinna wyjść na prowadzenie. Kapitalnie lewą stroną boiska przedarł się Bartosz Bida. 18-latek wyłożył piłkę w polu karnym Jesusowi Imazowi. Hiszpan w zamieszaniu dostrzegł Patryka Klimalę i to jemu posłał futbolówkę. Autor siedmiu bramek dla Jagiellonii miał przed sobą tylko Alomerovicia, jednak bramkarz gości w sobie tylko znany sposób zatrzymał naszego atakującego.

Wraz z upływem czasu impet ataków Jagiellonii malał, natomiast gdańszczanie atakowali coraz śmielej. W 24. minucie lechiści mieli dobrą okazję do objęcia prowadzenia. Do piłki dopadł Rafał Wolski, a strzał pomocnika gości z najwyższym trudem obronił Grzesiek Sandomierski.

W 34. minucie  do bezpańskiej piłki na 20. metrze znów dopadł Wolski, minął jednego rywala i huknął zza pola karnego. Ponownie jednak świetnie interweniował Sandomierski, ratując Jagiellonię od utraty bramki.

W 41. minucie Jagiellonia dopięła swego. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Guilherme najsprytniej w polu karnym gości zachował się Jesus Imaz. Hiszpan uderzeniem głową pokonał świetnie spisującego się Alomerovicia.

Zaraz po wznowieniu gry Jagiellonia znowu ruszyła na rywala.

Martin Pospisil był bardzo blisko podwyższenia wyniku w 54. minucie. „Pepik” popisał się sprytnym uderzeniem zza pola karnego, a piłka tylko odbiła się od słupka.

W 80. minucie sędzia Mariusz Złotek po videweryfikacji VAR podyktował rzut karny dla Jagiellonii za faul na Bartku Bidzie. Do „jedenastki” podszedł Jesus Imaz. Hiszpan tym razem pewnie wykorzystał okazję i podwyższył prowadzenie „Żółto-Czerwonych”. Był to 21. gol zawodnika, który zrównał się liczbą bramek strzelonych w Jagiellonii w Ekstraklasie z m.in. Arvydasem Novikovasem oraz Mateuszem Piątkowskim.

W 90. minucie Jagiellonia podwyższyła prowadzenie. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Tomek Prikryl, a piłka wpadła obok zaskoczonego Alomerovicia.

Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk 3:0 (1:0)
gole: Imaz 41’, 82’, Prikryl 90’
żółte kartki: Klimala, Prikryl, Kwiecień – Sobiech, Wolski, Mladenović, Maloca

Jagiellonia Białystok: 29. Grzegorz Sandomierski – 2. Andrej Kadlec, 15. Zoran Arsenić, 99. Bartosz Kwiecień, 12. Guilherme – 6. Taras Romanczuk, 26. Martin Pospisil, 11. Jesus Imaz – 31. Bartosz Bida (90’ Krzysztof Toporkiewicz), 14. Tomas Prikryl (90’ 13. Mile Savković) – 9. Patryk Klimala (75’ 9. Patryk Klimala)

Lechia Gdańsk: 1. Zlatan Alomerović – 19. Karol Fila (33’ 35. Daniel Łukasik), 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloca, 22. Filip Mladenović – 36. Tomasz Makowski, 9. Patryk Lipski, 27. Rafał Wolski (75’ 18. Jakub Arak), 17. Lukas Haraslin, 28. Flavio Paixao – 90. Artur Sobiech (61’ 21. Sławomir Peszko)

Źródło: jagiellonia.pl