Reklama

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Były odznaczenia, awanse, podziękowania za ofiarną służbę i defilada Kompanii Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Białymstoku. W piątek, 19 maja na Rynku Kościuszki w Białymstoku obchodzono Dzień Strażaka. W wydarzeniu uczestniczył odznaczony za zasługi dla pożarnictwa marszałek Artur Kosicki oraz członek zarządu Wiesława Burnos.


Uroczystości rozpoczęły nabożeństwa w katedralnej Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy oraz Archikatedrze Białostockiej. W modlitwach za strażaków uczestniczyła Wiesława Burnos. Następnie uczestnicy zebrali się na placu przy pomniku Józefa Piłsudzkiego w Białymstoku, gdzie odbyła się oficjalna część wydarzenia.

Spotkanie ze strażakami było okazją do podziękowania druhom za ich codzienną służbę i poświęcenie.

– Jestem dumny z Waszego poświęcenia i niejednokrotnie bohaterskich czynów. Zasługujecie na duży społeczny szacunek i jesteście nim obdarzani – mówił marszałek Artur Kosicki. – W waszych szeregach ma szansę znaleźć się tylko osoba o wyjątkowych cechach: o silnym charakterze i niepospolitej odwadze. Często jako pierwsi pojawiacie się na miejscu zdarzeń, by ofiarnie nieść pomoc. I za to dziękuję w imieniu swoim i wszystkich mieszkańców województwa podlaskiego – dodał.

W trakcie uroczystości wręczono nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz odznaczenia za zasługi. Były to m.in. Krzyże świętego Floriana, nadawane przez Prezydenta RP, odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, czy odznaki honorowe „Podlaski Krzyż Floriański”. Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony m.in. marszałek Artur Kosicki.

Podlaski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Sebastian Zdanowicz, który 4 maja w trakcie Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Warszawie odebrał nominację generalską, wręczoną przez prezydenta Andrzej Dudę, podziękował strażakom za ich służbę zgodnie z hasłem: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

– Dzisiejsza uroczystość to dowód trwałych, wielopokoleniowych tradycji pożarniczych. Sprawny system ratowniczo-gaśniczy to przede wszystkim spójne, wspierające jego rozwój przepisy prawa, sposób finansowania, unowocześniania zasobów sprzętowych, modernizacja i budowa strażnic  – mówił. – Nasze wspólne działania pozwalają sprostać wyzwaniom, z którymi przychodzi nam się mierzyć. Pokazują nam one jak wszechstronną i niezastąpioną służbą jesteśmy. Przyjmijcie słowa wdzięczności i podziwu za Waszą pracę. Niech św. Florian ma nas i naszych najbliższych w swojej opiece – zaznaczył.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama