Reklama

Własne cztery kąty w Białymstoku

Polacy coraz częściej marzą o własnym mieszkaniu lub domu – również w Białymstoku. Jak wygląda sytuacja na rynku, jeśli chodzi o zakup działek budowlanych lub już ukończonych nieruchomości? Zachęcamy do zapoznania się z naszym opracowaniem. Dowiesz się, co ma wpływ na rynek nieruchomości oraz na jakie ceny trzeba liczyć, jeśli chodzi o Białystok.

Od czego zależą ceny na rynku nieruchomości

Jeżeli chodzi o domy lub mieszkania, pierwszym i podstawowym kryterium, które w oczywisty sposób wpływa na cenę końcową, jest jego lokalizacja. Nie chodzi już jedynie o odległość od centrum miasta, ale to z jakim bogactwem infrastruktury będą graniczyć nieruchomości. Białystok nie jest tutaj wyjątkiem – najdroższe są lokale i domy położone w najlepszych dzielnicach. Jeżeli w pobliżu są sklepy spożywcze, przystanki komunikacji miejskiej, a okolica jest spokojna i wypełniona przyjemną dla oka zielenią – cena nieruchomości na pewno wzrośnie. Podobnie zresztą jak komfort mieszkańców. Bez względu na rodzaj poszukiwanych czterech kątów, rynek nieruchomości rządzi się tą pierwszą zasadą – pożądanej lokalizacji.

Samo umiejscowienie to jeszcze nie wszystko. Jeżeli chodzi o nieruchomości Białystok, równie ważny okazuje się standard wykończenia lokalu. Chodzi między innymi o jakość wykonania oraz rodzaj zużytych materiałów. Bez wątpienia najtańszą, najbardziej ekonomiczną opcją jest stan surowy. Najczęściej jest to standard, który widać w ogłoszeniach o sprzedaż domów. Stan surowy zamknięty oznacza nieruchomość, która jest zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych (deszcz, śnieg, mróz), ale wewnątrz jest jeszcze sporo do zrobienia. Nieco droższą, ale z pewnością częściej wybieraną opcją, jest stan deweloperski. W Białymstoku łatwo można znaleźć ogłoszenia, w których opisano mieszkania w stanie deweloperskim. Nie można w nich jeszcze zamieszkać, ale wystarczy wykonać prace wykończeniowe. 

Nowe nieruchomości w Białymstoku

Jeżeli chodzi o cenę nieruchomości, znaczący wpływ ma na nią fakt, czy mieszkania pochodzą z rynku pierwotnego (są nowe), czy wtórnego. Przeglądając oferty nieruchomości Białystok na portalu https://kazo.pl/mieszkania-na-sprzedaz/bialystok, można znaleźć lokale, które kuszą atrakcyjnymi cenami, a dodatkowo są nowe. Aktualna koniunktura sprawia, że wielu deweloperów inwestuje w ten rynek, a zakup własnych czterech kątów staje się dla Polaków coraz łatwiejszym procesem. 

Pod tym względem rynek nieruchomości w Białymstoku nie jest wyjątkiem. Za 1 metr kwadratowy nowego mieszkania w stanie deweloperskim, musimy w tym mieście zapłacić średnio 6 844 zł. Jeżeli chodzi o przeciętną wartość mieszkania, aktualnie kształtuje się ona na poziomie 379 390 zł. Nie są to najniższe stawki na rynku – jak widać, nieruchomości Białystok trzymają się w cenie. Niektórzy mieszkańcy uważają wręcz, że są nieco za drogie.

Ceny mieszkań – Białystok

Pod względem ceny, nieruchomości Białystok należą do jednych z droższych w kraju. Jak dokładnie kształtują się ceny? Powyżej omówiliśmy średnie stawki rynkowe, ale amplituda jest dość spora. Na popularnych portalach można znaleźć ogłoszenia, które plasują się w cenie powyżej 10 000 zł za 1 m2 – to naprawdę astronomiczny wydatek. Na tak wysokie żądania mają wpływ głównie dwa czynniki – niezwykle atrakcyjna lokalizacja nieruchomości oraz wysoki standard wykończenia.  Z drugiej strony, analizy pokazują, że rynek nieruchomości oferuje najniższe ceny dla mieszkań do generalnego remontu, znajdujących się w mało popularnych dzielnicach Białegostoku (takich jak np. Starosielce). Tam można znaleźć lokal poniżej 5 000 zł za 1 m2. Oczywiście daleko im do luksusowych apartamentowców, ale dla niektórych takie ekonomiczne rozwiązanie może być jedyną szansą na własne cztery kąty.

Bez względu na to, czy chodzi o rynek pierwotny, czy wtórny, nieruchomości Białystok to bardzo atrakcyjna oferta dla każdego, kto chce zamieszkać w pięknym mieście. Dobra lokalizacja, bogata infrastruktura i szeroki wybór lokali – to atuty, które zachęcają do przeprowadzki do Białegostoku.

Reklama