Reklama

Umowa na łąki kwietne podpisana



Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezes Fundacji „Łąka” Maciej Podyma podpisali dziś (7 kwietnia) umowę na założenie i pielęgnację łąk kwietnych w pasach drogowych i na działkach gminnych w Białymstoku.

Okno Życia po krótkiej przerwie znów istnieje w Białymstoku. Zostało otwarte w tym tygodniu w Pogotowiu Opiekuńczym przy ulicy Orlej 6A. Działa na takich samych zasadach jak przedtem, kiedy było usytuowane w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Jedynka” przy ulicy Słonimskiej 8.

Działalność Muzeum Pamięci Sybiru otrzymała nominację do Podlaskiej Marki 2021. Głosowanie internetowe już się rozpoczęło i potrwa do 12 kwietnia.

Dla dobra ofiar wojny w Ukrainie, ale też dla podtrzymania zaangażowania w pomoc polskiego społeczeństwa, spontaniczne i niezorganizowane działania powinny zostać zastąpione działaniami uporządkowanymi i kompleksowymi. Takie wnioski płyną z raportu „31 dni wojny w Ukrainie” opracowanego z inicjatywy Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski – we współpracy z Unią Metropolii Polskich oraz organizacjami i inicjatywami społecznymi. Z raportem zapoznali się dziś (6 kwietnia) samorządowcy z województwa podlaskiego, którzy na zaproszenie prezydenta Tadeusza Truskolaskiego przyjechali do Białegostoku.

Samorządowcy z województwa podlaskiego rozmawiali w Muzeum Pamięci Sybiru o tym, jak organizować pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na zaproszenie prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez przedstawicielki Urzędu Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNHCR).

Wójtowie, burmistrzowie, radni, starostowie i prezydenci miast domagają się od polskich przywódców natychmiastowej blokady transportu towarów na teren Rosji, Białorusi i innych sojuszników Moskwy. Dotyczy to handlu ropą, gazem, węglem czy innymi towarami. Pod apelem przesłanym do premiera podpisali się samorządowcy z całej Polski.

Od początku kwietnia białostoczanie mogą korzystać z atrakcji w nowo otwartym Centrum Edukacji Muzeum Wojska w Białymstoku. Dzięki staraniom tej miejskiej instytucji kultury przy ulicy Henryka Sienkiewicza 26 powstała przestrzeń przeznaczona dla przedszkolaków i dzieci z klas I-III szkół podstawowych.

Andrzej Stasiuk, Justyna Kulikowska i Marta Stachniałek – nagrodzeni. W sobotę (2 kwietnia) w klubie Fama została wręczona 31. Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Poznaliśmy laureatów w dwóch kategoriach – najlepsza książka roku i najlepszy debiut poetycki.

„Przyszłość należy do wyobraźni” – pod takim hasłem w dniach 7-13 maja odbędzie się osiemnasta edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym wyjątkowym wydarzeniu popularyzującym wiedzę i osiągnięcia nauki wezmą udział dzieci, młodzież i dorośli. Wśród partnerów i patronów imprezy jest także Miasto Białystok oraz Prezydent Miasta Białegostoku.

Od piątku (1 kwietnia) w Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec i Choroszcz znowu można korzystać z rowerów miejskich. BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa – po raz dziewiąty wróciła na ulice naszego miasta. Rowery można będzie wypożyczać do końca listopada.

Szkoła Podstawowa nr 43 świętuje jubileusz 35-lecia istnienia. Z tej okazji dziś (31 marca) odbyła się tam uroczystość z udziałem społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Placówkę odwiedził zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu BPN-T pomiędzy budynkami Inkubatora Technologicznego a Centrum Technologicznego został dziś (31 marca) rozstrzygnięty. Nagrody laureatom wręczył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W odpowiedzi na apel lokalnych władz Ukrainy Miasto Białystok przekazało dwa autobusy miejskie, które trafią do Lwowa. Są tam potrzebne, bo lwowskie pojazdy trafiły na front i do ewakuacji. Autobusy wyjechały z Białegostoku wypełnione darami. Na granicę dotrą dziś (31 marca) wieczorem.

Do 2 maja młodzi twórcy zajmujący się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami mogą ubiegać się o przyznanie stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Białegostoku na drugie półrocze 2022 r. Projekty mają być zrealizowane między 1 lipca a końcem grudnia.

Początek wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Tylko w marcu tego roku na terenie całego kraju odnotowano już blisko 8 tysięcy takich pożarów. Tak się dzieje od wielu lat i spowodowane jest to głównie wypalaniem traw i pozostałości roślinnych.

Białostockie szkoły przyjęły już 780 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Są to zarówno dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych, jak i młodzież w szkołach ponadpodsta...



Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i prezes Fundacji „Łąka” Maciej Podyma podpisali dziś (7 kwietnia) umowę na założenie i pielęgnację łąk kwietnych w pasach drogowych i na działkach gminnych w Białymstoku.

Łąki kwietne to jedna z wizytówek Białegostoku. Dlatego Miasto kontynuuje projekt „Białostockie Łąki Kwietne”, który został zainicjowany w 2019 roku (w tym roku skończyła się trzyletnia umowa). Nowa umowa z Fundacją „Łąka” obowiązuje do połowy listopada 2024 r.

W ramach umowy każdego roku będzie utrzymana powierzchnia około 10 ha łąk, w tym sezonie będzie to niecałe 9 ha. W poprzedniej umowie powierzchnia miejskich łąk kwietnych została określona na około 6 ha, a w pierwszym roku było to 4,5 ha. Z roku na rok ta powierzchnia rosła. Umowa została zawarta na 3 lata, na kwotę ponad 2 mln 790 tys. zł.

– Wprawdzie sytuacja finansowa Białegostoku jest dosyć trudna, jednak nie chcemy oszczędzać na estetyce miasta. Białostoczanie pokochali łąki kwietne, docenili je też turyści. Dlatego nie zamierzamy z nich rezygnować – podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Łąki mają być zakładane w określonych proporcjach: 30% to będą wieloletnie łąki kwietne (z gatunków roślin antysmogowych, roślin kolorowych), 40% – łąki kwietne z gatunków roślin jednorocznych (m.in. z roślin dla motyli) oraz 30% – pola monokultur z gatunków roślin jednorocznych (np. słonecznika, gorczycy, rzepaku, gryki, facelii, łubinu wąskolistnego, lnu wielokwiatowego).

Miasto chce wyrazić solidarność z walczącym narodem ukraińskim, dlatego w planach jest założenie łąki w barwach flagi ukraińskiej. Pod uwagę są brane 3 lokalizacje (obok kościoła przy ul. ks. abp. Romualda Jałbrzykowskiego, na zieleńcu wzdłuż ul. Jana Pawła II i na zieleńcu wzdłuż ul. gen. Władysława Sikorskiego).

Ponadto nowością w tym roku będzie zastosowanie na dużą skalę (150 ton) organicznego nawozu „Kompośniaczek”, produkowanego przez spółkę Lech.

Pierwsze miejskie łąki kwietne powstały w Białymstoku w 2019 r. Mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu, ograniczają negatywne skutki tzw. „wysp ciepła” występujących na terenie miasta, poprawiają estetykę i przełamują monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej. Ponadto poprawiają bioróżnorodność owadów, zwiększają bazę pokarmową dla owadów zapylających, oczyszczają powietrze z CO2 i innych zanieczyszczeń, produkują tlen, zatrzymują duże ilości wody z opadów, przyczyniają się do edukacji i zaangażowania lokalnej społeczności w działania proekologiczne.

Agnieszka Błachowska

Reklama