Reklama

Teatr Dramatyczny rusza z nowymi projektami

Pracujemy pełną parą i nie zwalniamy tempa. Trwający w instytucji remont nie przeszkadza w realizacji kolejnych projektów. Scena za rzeką – etap I, Infrastruktura kultury, Kierunek Ukraina, Teatr-Lubię to, Archiwum Cyfrowe, czy wreszcie warsztaty teatralne to projekty obecnie realizowane przez naszą instytucję

Archiwum cyfrowe

Teatr rozpoczyna też piąty etap projektu „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki”

– Ten projekt ma szczególne znaczenie, bo przywołuje to, co w teatrze jest najbardziej ulotne.  Spektakl trwa przez krótki czas i odchodzą w zapomnienie zarówno ci, którzy go tworzyli, jak i artefakty związane z tworzeniem przedstawień – mówiła kierownik literacka Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Obecnie w archiwum jest ponad 21 tys. zeskanowanych materiałów. W ramach piątego etapu, archiwum wzbogaci się o kolejne – prawie 8 tys. skanów. Będą to materiały opowiadające historię teatru z lat 2000 – 2010.

A w listopadzie na stronie Archiwum Cyfrowego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki ma pojawić się zakładka, dzięki której podejrzymy, jak powstają spektakle.

„Kierunek Ukraina”

Pomysł zrodził się podczas ostatniej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. To wówczas, jak opowiadała Martyna Zaniewska, udało się poznać wspaniałych artystów pochodzących z Ukrainy – m.in. Stasa Zhirkova, dyrektora Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie.

– Chcieliśmy wspólnie stworzyć spektakl w kooperacji dwóch teatrów. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ministerstwa kultury, ale plany pokrzyżowała wojna – mówiła Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora teatru. – Dlatego, przy aprobacie resortu kultury i przy wsparciu samorządu województwa będziemy realizować projekt „Kierunek Ukraina”, ale … na Litwie.

Białostoccy artyści będą wspólnie z twórcami z Ukrainy pracować nad spektaklem w Białymstoku. Tekst stworzy znakomita dramatopisarka Malwina Prześluga, a wyreżyseruje sztukę uznana kijowska reżyser Tamara Turnova. Do współpracy zostali też zaproszeni twórcy z Litwy. Premiera ma się odbyć na początku grudnia w Białymstoku, a kolejne pokazy na zaprzyjaźnionych litewskich scenach.

Trzecia scena – Scena za rzeką

To nowy pomysł na uzupełnienie infrastruktury teatralnej. „Scena za rzeką” miałaby powstać w budynkach przy ul. Branickiego 15. Teraz, w czasie remontu budynku przy ul. Elektrycznej znajdują się tam pomieszczenia biurowe, ale też pracownie.

– Tej trzeciej sceny bardzo nam brakuje. Mogłaby tam powstać, tak na około 200 miejsc, oczywiście z zachowaniem warsztatów i pracowni plastycznych – mówił dyrektor Piotr Półtorak.

Na razie instytucja pozyskała dofinansowanie do przygotowania projektu funkcjonalno-użytkowego i na przygotowanie dokumentacji projektowej. „Scena za rzeką” będzie realizowana etapami.

Realizowane projekty są dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Podlaskiego.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot..: Piotr Januszewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama