Reklama

Studenci zaprojektowali przyszłość podlaskiego

Nowy superbohater promujący podlaskie, projekt rewitalizacji terenu Dworca Fabrycznego w Białymstoku oraz rozwiązanie informatyczne kreujące hodowlę przyszłości wygrały Hackathon Podlaskie 4.0. W każdej z trzech kategorii studenckie zespoły przedstawiały swoje pomysły na rozwój regionu przy wykorzystaniu najnowszych technologii.

– Konfrontujemy fakty ze stereotypami oraz pozycjonujemy podlaskie jako centrum Europy. Wyobraźcie sobie państwo taką sytuację. Targi, miejsce – Warszawa. Klient, inwestor, który podchodzi do naszego stanowiska, dostaje pytanie „co wie o podlaskim”? Po udzieleniu odpowiedzi, otrzymuje okulary rozszerzonej rzeczywistości i odbywa w nich podróż, w ramach której odkrywa podlaskie jako innowacyjne, ale też z walorami natury  – mówiła podczas prezentacji swojego zespołu Beata Tochwin z Koła Naukowego Nowoczesnego Marketingu Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

To jeden z wielu pomysłów, niezwykłych, ale jak najbardziej możliwych do zrealizowania zgłoszonych przez studentów. W swoich prezentacjach, zaproponowali wiele konkretnych rozwiązań, a także narzędzia ich realizacji. Wspomniana ekipa z WSFiZ stworzyła też m. in. nowego superbohatera województwa podlaskiego, ikonicznego Żubra 4.0 pokazującego jak jego matecznik się zmienia. Wygrała kategorię Marketing i promocja Przemysłu 4.0. Drużyna Future Flow zwyciężyła z kolei w dziedzinie Infrastruktury i przestrzeni dla przemysłu przyszłości. To dzięki kompleksowemu projektowi rewitalizacji Dworca Fabrycznego w Białymstoku jako samowystarczalnej przestrzeni Doliny Rolniczej 4.0. Pojawić miałby się w tym miejscu nie tylko przemysł, ale też m. in. modułowa zabudowa mieszkaniowa wyposażona w system sztucznej inteligencji asystentów domu. W kompleksie nie zabrakłoby również zieleni.

Praktycznie wszystkie finałowe projekty zawierały elementy takiego zrównoważonego rozwoju. Studenci, wprowadzając nowoczesne technologie, dużą uwagę przywiązywali do kwestii ochrony środowiska. Drużyna X AE, która w opinii jury, okazała się najlepsza w trzeciej kategorii: Technologie przemysłu 4.0 w rolnictwie, zamierza wprowadzić rozwiązania optymalizujące proces produkcji mleka w oparciu o bieżący monitoring stanu zdrowia stada. System informatyczny, sterowany za pomocą prostej aplikacji pozwalałby hodowcom zaoszczędzić czas, lepiej wykorzystać zasoby, zmniejszyć koszty i podnieść jakość np. dzięki możliwości przewidywania chorób bydła.

„Czy taki projekt ma rację bytu?” – retorycznie pytali pod koniec swoich prezentacji studenci oczekując odpowiedzi twierdzącej. Hackathon to nie zabawa w przewidywanie przyszłości, to element realnego myślenia o rozwoju województwa.

– Cieszę się, że w hackatonie wzięło udział wielu młodych ludzi, którzy zaproponowali ciekawe rozwiązania związane z rolnictwem, czyli jedną z kluczowych branż województwa podlaskiego. To pokazuje, że w naszym regionie jest potencjał do rozwijania pomysłów i inicjatyw w tym zakresie, co ma istotne znaczenie w kontekście realizacji przez samorząd województwa projektu Doliny Rolniczej 4.0 – mówi Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki.

Organizatorami Hackathonu Podlaskie 4.0 były Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości i Fundacja Regionalny Ekosystem Innowacji, a współorganizatorem Województwo Podlaskie. Zwycięskie zespoły w każdej kategorii otrzymały po 5 tysięcy złotych, drużyny z drugich miejsc – po 4 tysiące, z trzecich -nagrody specjalne. Bonusy studentom się przydadzą, ale najistotniejszy był proces twórczy i jego efekty.

– Cieszymy się, że młodym ludziom chciało się chcieć i podzielić się z nami swoją opinią na temat przyszłości, którą to oni będą przecież tworzyć – mówi Rafał Mejsak, prezes Fundacji Regionalny Ekosystem Innowacji.

Dla Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości hackathon świetnie wpisuje się w cele statutowe, czyli wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorców, szczególnie poprzez wspieranie ich w procesie transformacji cyfrowej.

– Wydarzenie się kończy, ale zaczyna się coś nowego. Idee doskonale pasują do tego, co nazywamy gospodarką 4.0, czyli przyszłością. Liczymy na to, że to zakończenie jest otwarciem do tworzenia nowej drogi – dodaje Andrzej Soldaty, Prezes Zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości

Pełna relacja video z finału Hackathonu Podlaskie 4.0 na Fanpage Platformy Premysłu Przyszłości.

https://www.facebook.com/PlatformaPrzemysluPrzyszlosci

Reklama