Reklama

Studenci Politechniki Białostockiej pracują nad nowym bolidem wyścigowym

Użycie napędu hybrydowego, elektroniczny system zmiany biegów, optymalizacja układu chłodzenia – to tylko kilka spośród wielu ulepszeń, które zostaną użyte w nowym bolidzie CMS–09 konstruowanym przez studentów PB działających w zespole Cerber Motorsport. Podczas wtorkowej (27.03) konferencji prasowej umiejętności technicznych, determinacji i kreatywności gratulował im marszałek Artur Kosicki.


Pieniądze zainwestowane w zespół Cerber nie idą na marne. W ubiegłym roku został on mistrzem Polski w zawodach Formuła Student. Sukcesy zespołu nie ograniczają się tylko do krajowych. Wcześniej ekipa z Politechniki Białostockiej zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Formuła Student Romania. Z kolei w roku 2022 bolid ósmej generacji zajął czwartą pozycję w mistrzostwach Niemiec.

– Obecnie nasi studenci pracują już nad dziewiątym modelem bolidu. Ich praca, a tym bardziej sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie naszych sponsorów, czyli województwa, miasta i lokalnych firm. Dziękuję wam za zaangażowanie w nasze projekty – mówiła uczestnicząca w spotkaniu dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Opracowanie i skonstruowanie bolidu to nie lada wyczyn. Jak mówili studenci biorący udział w projekcie, Kacper Stasiewicz i Bartosz Siłkowski: „W bolidzie liczy się wszystko, każdy centymetr powierzchni i każdy najmniejszy gram masy”.

Jak zaznaczyli, największą zmianą w stosunku do poprzedniej wersji pojazdu wyścigowego, będzie zastosowanie układu hybrydowego, który w całości został zaprojektowany przez członków Cerber Motorsport.

Dawid Korpacz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama