Reklama

Samorząd województwa przekazał ponad 5 mln zł dla gmin z powiatów sokólskiego i monieckiego

Przebudowa remizy strażackiej w Krynkach, remont krytej pływalni w Sokółce czy modernizacja stadionu miejskiego w Knyszynie. We wtorek, 30 maja, w Starostwie Powiatowym w Sokółce wręczono symboliczne czeki z dotacjami w ramach tegorocznej edycji Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów (FWGiP). Przekazała je członek zarządu Wiesława Burnos oraz radni: Jadwiga Zabielska i Paweł Wnukowski.


Więcej lokalnych inwestycji

W gminie Dąbrowa Białostocka powstanie biblioteka publiczna. Pieniądze z FWGiP uzupełnią środki Instytutu Książki i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel.

– Potrzebowaliśmy sporego wkładu własnego do tej inwestycji, ponieważ pojawiły się nowe potrzeby związane z adaptacją budynku do pełnienia funkcji biblioteki publicznej. Złożyliśmy wniosek do urzędu marszałkowskiego i całą wnioskowaną kwotę otrzymaliśmy – mówił Artur Gajlewicz, burmistrz Dąbrowy Białostockiej.

Jak podkreślał, powstanie wspaniały obiekt wyposażony w nowoczesny sprzęt i nowoczesne technologie, który zachęci mieszkańców, by wrócić do książki, zabrać ją ze sobą do domu lub poczytać na werandzie bibliotecznej.

Natomiast gmina Kuźnica otrzymała wsparcie na budowę drogi gminnej w obrębie wsi Czuprynowo i wsi Parczowce. Droga będzie finansowana z trzech źródeł.

– Gmina dołożyła tylko pięć procent środków własnych. Ta kwota 250 tys. zł to znacząca kwota. Wiadomo, że teraz każda gmina ma problemy finansowe, wydatki strasznie rosną. Nie ukrywam tego, że jeszcze parę lat wstecz drogę można była wybudować za milion złotych, teraz po przetargu ta kwota wynosi 4 mln zł – mówił Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica, podkreślając, że to bardzo znacząca inwestycja dla gminy.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów to program pomocy finansowej przekazywanej z budżetu województwa  podlaskim samorządom. Dzięki niemu od trzech lat dofinansowywane są lokalne inwestycje w gminach i powiatach. Dotychczas w ramach funduszu przekazano łącznie blisko 108 mln zł, za które zrealizowano prawie 200 projektów.

Edyta Chodakowska-Kieżel, Paulina Dulewicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Pełna lista przekazanych czeków:

Powiat sokólski

 • Gmina Sidra, 400 tys. zł, Przebudowa drogi gminnej nr 103607B Siderka-Szostak,
 • Gmina Kuźnica, 250 tys. zł, Przebudowa z rozbudową drogi gminnej w obrębie wsi Czuprynowo i wsi Parczowce,
 • Gmina Krynki, 250 tys. zł, Przebudowa budynku remizy strażackiej oraz budynku gospodarczego wraz z zagospodarowaniem terenu OSP w Krynkach,
 • Powiat Sokólski, 850 tys. zł, Remont odcinka drogi powiatowej 1312B,
 • Gmina Janów, 250 tys. zł, dofinansowanie budowy budynku wielofunkcyjnego na potrzeby lokalnej społeczności wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Białousy,
 • Gmina Sokółka, 500 tys. zł, „Termomodernizacja przebudowa i remont budynku krytej pływalni w Sokółce”,
 • Gmina Suchowola, 200 tys. zł, utwardzenie placu w Chodorówce Nowej,
 • Gmina Korycin, 200 tys. zł, rozbudowa Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna,
 • Gmina Dąbrowa Białostocka, 400 tys. zł, Adaptacja budynku do pełnienia funkcji biblioteki Publicznej w Dąbrowie Białostockiej.

Powiat moniecki

 • Gmina Jaświły, 250 tys. zł, Zakup samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych do placówek edukacyjnych w Mońkach i Białegostoku,
 • Gmina Trzcianne, 450 tys. zł, Przebudowa z rozbudową budynku po ośrodku zdrowia na potrzeby Gminnego Centrum Usług Medycznych w Trzciannem,
 • Powiat Moniecki, 100 tys. zł ,„Zastosowanie odnawialnych źródeł energii wraz z poprawą efektywności budynków publicznych będących własnością Powiatu Monieckiego”,
 • Gmina Mońki, 250 tys. zł, „Zakup samochodu przeznaczonego do przewozu osób z niepełnosprawnością”,
 • Gmina Jasionówka, 250 tys. zł, zakup busa na potrzeby przewozu osób niepełnosprawnych oraz pojazdu na potrzeby realizacji z zakresu pomocy społecznej,
 • Gmina Knyszyn, 200 tys. zł, „Modernizacja stadionu miejskiego w Knyszynie”, 200 000 zł,
 • Gmina Goniądz, 400 tys. zł, „Rozbudowa z adaptacją części pomieszczeń GOK w Goniądzu na potrzeby bezpiecznego funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Goniądzu – etap II”.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama