Rusza fabryka Kia w słowackim Żylinie

Już w listopadzie ruszy produkcja w fabryce, która powstała w słowackiej Żylinie. W ten właśnie sposób KIA przygotowuje się do roli jednego z głównych graczy na rynkach motoryzacyjnych Starego Kontynentu. Kulminacją wartego miliard euro programu inwestycyjnego będzie uzyskanie pełnej zdolności produkcyjnej, wynoszącej 100 samochodów w przeliczeniu na jednego pracownika rocznie
Nowa fabryka KIA Motors Corporation powstała od podstaw w mieście Żylina, odległym o 200 km na północny zachód od stolicy Słowacji Bratysławy. W listopadzie b.r. ruszy tam produkcja najnowszego, pięciodrzwiowego hatchbacka Kia cee’d – samochodu zaprojektowanego i skonstruowanego z myślą o europejskich klientach. W ten właśnie sposób KIA przygotowuje się do roli jednego z głównych graczy na rynkach motoryzacyjnych Starego Kontynentu. Kulminacją wartego miliard euro programu inwestycyjnego będzie uzyskanie pełnej zdolności produkcyjnej, wynoszącej 100 samochodów w przeliczeniu na jednego pracownika rocznie.
300.000 pojazdów rocznie za cztery lata. Produkcja siedmiu modeli W roku bieżącym planowane jest wytworzenie 5000 samochodów cee’d, a całkowita produkcja zakładu w roku 2007 wzrośnie do 150.000 sztuk. Gdy na linie montażowe wejdą modele Sportage (czerwiec), cee’d kombi (wrzesień) oraz cee’d 3-drzwiowy (grudzień) w roku 2008 produkcja zwiększy się do 225.000 – by docelowy poziom 300.000 pojazdów rocznie osiągnąć w roku 2010. Obok trzech odmian samochodu cee’d (5-drzwiowy, kombi i 3-drzwiowy) fabryka w Żylinie produkować będzie pojazdy typu SUV (Sportage) oraz – na razie nieujawniony – również i kolejny model. Nowy zakład będzie mógł więc wytwarzać siedem rożnych modeli. Dostawy samochodów na rynki Europy Zachodniej, Centralnej i Wschodniej odbywać się będą transportem kolejowym, drogowym i śródlądowym.
Do końca 2009 roku KIA Motors Slovakia zamierza zatrudnić 3000 pracowników w systemie pracy trzyzmianowej. Obok samochodów wytwarzane będą również silniki wysokoprężne o pojemności 1.6 litra i benzynowe dla najbardziej popularnych odmian cee’da. Około 75% wszystkich komponentów do produkcji pochodzić będzie od dostawców europejskich.
autor: Bstok.pl
Źródło Kia

Reklama