Reklama

Rozstrzygnięto etap wojewódzki Olimpiady Solidarności

Jakub Kurianowicz z II LO w Bielsku Podlaskim, Szymon Jabłoński z LO w Mońkach i Aleksandra Wojtecka z III LO w Białymstoku – to oni wykazali się największą wiedzą i będą reprezentować nasz region w finale 9. edycji tego ogólnopolskiego konkursu historycznego. Etap wojewódzki zmagań odbył się w środę, 15 marca, w urzędzie marszałkowskim. Otworzył go członek zarządu Marek Malinowski. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie.


– Do wzięcia udziału w konkursie namówił mnie mój nauczyciel od historii. Intensywne przygotowania trwały tydzień i udało się wygrać – opowiadał Jakub Kurianowicz, laureat pierwszego miejsca.

Aleksandra Wojtecka, która zajęła trzecią lokatę, jest pasjonatką historii współczesnej. Uwielbia czytać książki i – jak twierdzi – swój sukces zawdzięcza właśnie systematycznej lekturze.

– Cieszę się, że zajęłam tak wysokie miejsce, ponieważ temat mnie zainteresował i faktycznie uwrażliwiłam się na ten okres historii – zaznaczyła.

Troje dzisiejszych zwycięzców pojedzie w kwietniu na trzydniową wizytę studyjną do Gdańska, a następnie – w czerwcu – przystąpi do egzaminu finałowego olimpiady, który odbędzie się w Gdyni.

– Teraz będziemy drużyną z Podlaskiego, porozumiemy się, jak w sierpniu 1989 roku i będziemy dążyć do wygranej! – zapewnił laureat drugiego miejsca Szymon Jabłoński.

Na ostatecznych zwycięzców czekają indeksy na stacjonarne uczelnie wyższe, roczne stypendia naukowe oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Olimpiadę zorganizowała Fundacja Centrum Solidarności.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Mateusz Duchnowski, Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama