Reklama

Rozpoczyna się Misja Wschód

Dziś, 21 czerwca, wystartowała dziewiąta edycja Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”. Ta trzydniowa impreza jest największym we wschodniej Polsce i jednym z największych w kraju wydarzeń o tematyce militarno-historycznej. Miasto Białystok wsparło finansowo organizację tego wydarzenia.

Na miłośników militariów i historii czeka wiele atrakcji: kilkuset rekonstruktorów i odtwórców historycznych z kraju i zagranicy, przejażdżki pojazdami militarnymi, pokazy dynamiczne, rekonstrukcje. Piknik rozpoczęły pokazy grup rekonstrukcyjnych na Rynku Kościuszki w Białymstoku – 21 czerwca, w godz. 11.00-17.00. Miasto na organizację tego wydarzenia przekazało 30 tys. zł, a Muzeum Wojska – 20 tys. zł.

Piknik każdego roku przyciąga tłumy starszych i młodszych obserwatorów. To wydarzenie to nie tylko rozrywka, to też okazja do poszerzenia wiedzy historycznej, dotyczącej wojskowości – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Dalsza część piknikowego spotkania – 22 i 23 czerwca – odbędzie się w Ogrodniczkach. Będzie prezentacja służb mundurowych, pokazy współczesnych oraz historycznych oddziałów militarnych, historyczne dioramy obejmujące różne epoki, rekonstrukcja potyczki z 1939 r., spotkania z ciekawymi gośćmi. Piknik to także możliwość zobaczenia ciężkiego współczesnego sprzętu wojskowego: w tym czołgu Leopard 2 czy tankietki TKS.

W tym roku Podlaski Piknik Militarny „Misja Wschód” otrzymał nagrodę – Podlaską Markę, w kategorii „Wydarzenie”. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.piknikmilitarny.pl.

(oprac. Eliza Bilewicz-Roszkowska)

Źródło: Urząd Miejski Białystok