Reklama

Rozpoczęło się East Design Days

Każdego roku przedsięwzięciu przyświeca inne hasło. Tego roku jest to: Spotkajmy się przy stole.

– Jesteśmy dumni, że możemy być partnerem tak ciekawego i ważnego dla regionu wydarzenia. A spotykanie się przy stole jest polską umiejętnością, polską cechą, celebrujmy to i uczmy się od siebie nawzajem – mówiła Mariola Hernik Monach, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP.

Dr hab. inż. prof. PB Marta Kosior Kazberuk, rektor PB, wymieniła trzy najważniejsze zadania,  które przyświecają organizacji East Design Days.

– Po pierwsze będzie to prezentowanie osiągnięć i potencjału. Po drugie inspirowanie i edukowanie. I po trzecie łączenie. Kojarzenie uczelni z twórcami, twórców z technologami, technologii z biznesem. A wszystko to po to, żeby z tych kombinacji wyszły jak najlepsze, jak najbardziej efektywne rozwiązania dla designu – mówiła.

Podsumowanie EXPO 2020

Pierwszy z bloków tematycznych dotyczył ekspozycji Xylopolis. Miasto zasilane naturą prezentowanej w Dubaju. Podczas wystawy swoje osiągnięcia mogli zaprezentować naukowcy, artyści i wynalazcy z regionu.

– Rola Podlaskiego na Expo była bardzo szczególna, ponieważ była to ta wystawa, która otwierała Pawilon Polski. Pawilon z fantastyczną architekturą. Jako jeden z niewielu miał dedykowaną przestrzeń dla wystaw czasowych. I chyba wybór nie mógł być inny niż ekspozycja Podlaskiego. Jest ona bardzo udana, bo jest elementem szerszej strategii, która od wielu lat jest realizowana w ramach państwa fantastycznego regionu – podkreślał Jan Pomierny ze Studio Science Now, jeden z twórców pawilonu.

Ekspozycja to efekt współpracy Województwa Podlaskiego z partnerami, m.in.: resortem klimatu i środowiska, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem w Białymstoku oraz fundacją Unitalent.

Rolę drewna, materiału dominującego na wystawie, który od zawsze miał ogromny wpływ na życie mieszkańców i odgrywał ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym, podkreślała Mariola Hernik Monach.

– Oprócz waloru gospodarczego, budowlanego drewno ma też walor kulturowy, historyczny. W województwie podlaskim mamy największą ilość architektury drewnianej. Największy zasób historycznej architektury, która przyciąga ludzi z całej Polski, ale też ludzi z całej Europy, bo jest unikatowa – zaznaczyła.

Food Design

Kolejny blok tematyczny dotyczył Food Designu i jego znaczenia w kulturze. Zebrani przy stole goście, na czele z prowadzącą Eweliną Łapińską – uczestniczką Top Chefa, dyskutowali m.in. o tym, jak miewa się Food Design w polskich restauracjach oraz jaką rolę odgrywa na świecie.

Ukoronowaniem bloku Food Design będzie Kolacja Food Design, którą przygotują kulinarni mistrzowie.

Debaty zaplanowane na jutrzejszy dzień to Talenty przyszłości oraz Design i konkurencyjność. Więcej na stronie East Design Days.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Politechnika Białostocka

Reklama