Rozmiary dwuteowników – oto wszystko, co musisz wiedzieć!

Dwuteowniki stalowe, obok ceowników, to jedne z najbardziej wszechstronnych i popularnych kształtowników hutniczych. W przekroju poprzecznym przypominają dwie odwrócone litery „T” lub pojedynczą „H”, co niekiedy nazywane jest H-Profilem. Są szeroko wykorzystywane w konstrukcjach budowlanych, maszynowych oraz pojazdach mechanicznych. Posiadają dużą wytrzymałość na zginanie, ściskanie oraz ściskanie z użyciem sił statycznych oraz dynamicznych, dzięki czemu są idealnym produktem do przenoszenia dużych obciążeń. Jakie rozmiary teowników są dostępne w składach stali i na co warto zwrócić uwagę? Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Podwójny teownik stalowy – co to za produkt?

Dwuteownik stalowy, to jeden z rodzajów wyrobu hutniczego ukształtowanego na drodze obróbki plastycznej. Jest dostępny w różnych rozmiarach i posiada różną grubość ścianki. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, odpornością na zginanie, skręcanie oraz odchylenia w trakcie pracy. Jest do szczególnie ważne w przypadku budowy mostów, wiaduktów oraz barier energochłonnych, które są ustawiane w pobliżu dróg.

Dwuteownik 220 to wariant profilowy często stosowany w zaawansowanych konstrukcjach metalowych oraz pojazdach drogowych i szynowych. W tej opcji szeroko wykorzystywane są ceowniki UPE/UPN, dwuteowniki HA/HEB/IPE oraz specjalnej konstrukcji T-Profile IPN. Profil 220 posiada znakomite właściwości wytrzymałościowe, dużą sztywność oraz elastyczność w zmiennym środowisku pracy.

Zakup dwuteowników – jaki rozmiar wybrać?

Dwuteowniki stalowe mają różnorodną chłonność zakupową, w zależności od przeznaczenia. Ich wymiary są zróżnicowane w zależności od konkretnego zastosowania. W wielu przypadkach liczy się odpowiednia proporcja sztywności konstrukcji oraz jej elastyczność.

To przekłada się na takie parametry, jak udarność, wytrzymałość na zginanie, ścianie oraz skręcanie w warunkach statycznie oraz dynamicznie działających sił. Warto wymienić szczególny rodzaj odpowiednio sprofilowanych dwuteowników 140.

Reklama

Są one szeroko stosowane w przemyśle konstrukcyjnym oraz budowlanym, szczególnie w takich obszarach, jak:

  • budownictwo (belki stropowe, słupy konstrukcyjne, dźwigary, schody),
  • przemysł maszynowy (ramy maszyn, podnośniki, suwnice),
  • przemysł spożywczy (regały, konstrukcje nośne, maszty flagowe).

H-Profile 140 najczęściej wykonywane są w układzie IPE, który charakteryzuje się dużą wysokością stopki w stosunku do krótszych podstaw. Posiada proste kąty w przeciwieństwie do teowników IPN. Jednym z czołowych dostawców dwuteowników o podwyższonej wytrzymałości jest firma MORIS.

Jego zaletą jest duża nośność konstrukcyjna połączona z niewielką wagą. Dwuteowniki o profilu 140 najczęściej wykonywana jest ze stali S235JR oraz S355J2 a jego długość standardowa wynosi 6 m lub 12 m.

Jaka powinna być długość dwuteowników stalowych?

Istotnym aspektem przy wyborze dwuteowników stalowych jest ich długość. To ona znacząco wpływa na zachowanie sztywności i odpowiedniej giętkości konstrukcji. Wymiar ten zależy od kilku czynników, takich jak: zastosowanie, wymagania transportowe, możliwość obróbki ubytkowej oraz spawania, dostępność. Przy wyborze H-Profili należy kierować się zasadą wyboru najkrótszej belki, która spełnia wymagania. Każda dłuższa wersja będzie cięższa, mniej sztywna i droższa.

Dwuteownik stalowy 7 m doskonale sprawdzi się w rozwiązaniach belek stropowych, słupów, dźwigarów, zadaszeniach oraz ramach maszyn i urządzeń. Warto rozważyć tutaj możliwości montażowe z innymi elementami metalowymi z zastosowaniem połączeń rozłącznych oraz nierozłącznych. Długość teownika stalowego to dość istotny czynnik, jaki należy podjąć przed jego konkretnym zastosowaniem. Najtańszą opcją jest dobór jak najkrótszego produktu, a wersja o długości 7 metrów idealnie sprawdzi się w uniwersalnych zastosowaniach.