Kwalifikacyjny kurs rolniczy – ile trwa i co daje? Sprawdź, czy jest dla ciebie

Masz ukończone 18 lat, przynajmniej podstawowe wykształcenie i ważne prawo jazdy kategorii B? W takim razie spełniasz wymagania i możesz zapisać się na kwalifikacyjny kurs rolniczy. Ile trwa, czy jest dostępny w formie online i co daje? Zachęcamy do lektury.

Kurs rolniczy – ile trwa?

Rozważasz kurs rolniczy i nie wiesz, ile trwa? Zazwyczaj uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności przez 3-4 miesiące (dotyczy to kursu kwalifikacyjnego zawodowego ROL.04). Warto pamiętać, że chociaż można zapisać się na niego w dowolnym momencie, to czasami trzeba poczekać na rozpoczęcie kolejnej edycji, ponieważ kursy są realizowane cyklicznie.

Czego nauczysz się w trakcie kwalifikacyjnego kursu rolniczego?

Kwalifikacyjny kurs rolniczy to połączenie teorii i cennej praktyki. Jego uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu organizacji i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej, obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych na co dzień w pracy rolnika, wykonywania prac związanych ze wspomnianą produkcją roślinną i zwierzęcą czy prowadzenia sprzedaży i podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.

Reklama

Co istotne, kurs rolniczy kończy się egzaminem państwowym OKE, który potwierdza kwalifikacje w zawodzie. Są one zgodne z:

  • rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego;
  • rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych;
  • rozporządzeniem MEN z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego;
  • rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

Jeżeli zdasz egzamin przeprowadzany przez OKE, to oficjalnie zdobędziesz uprawnienia potrzebne do ubiegania się o dotacje unijne, zakupu gruntów rolnych czy prowadzenia gospodarstwa.

Kurs rolniczy online – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest zapisanie się na kurs rolniczy online. W końcu taka forma nauki jest najdogodniejsza, zwłaszcza jeśli uczestnik ma pracę czy rodzinę, której chce poświęcać wolne chwile. Zgodnie z prawem możesz wybrać nie kurs rolniczy online, a ten realizowany z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w trybie asynchronicznym. To nadal ogromna wygoda oraz oszczędność i czasu, i kosztów, które ponoszą słuchacze biorący udział w tego typu kursach organizowanych w pełni stacjonarnie. Jeżeli interesuje cię taka forma nauki, to możesz zapisać się np. na kurs prowadzony przez KKZ, o którym przeczytasz więcej na tej stronie: https://kkz.edu.pl/kursy/225