Reklama

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych. Przeżyjmy ją bezpiecznie

Za kilka dni Wszystkich Świętych. To dzień, który zwyczajowo gromadzi na cmentarzach miliony Polaków odwiedzających groby swoich bliskich. Zachęca się jednak, by celebrowanie święta w tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, przebiegało inaczej.

Liturgie nieobowiązkowe

Jedną z podstawowych zmian, jakie obowiązują w tym roku, jest fakt, iż nie jest obowiązkowy udział w świątecznej mszy świętej 1 listopada.

– Cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, zatem nie musimy pod sankcją grzechu ciężkiego uczestniczyć we mszy świętej 1 listopada. Warto jednak pomodlić się za zmarłych w naszych domach i w miarę możliwości uczestniczyć w transmisji nabożeństw za pomocą środków przekazu – wyjaśnia ks. kan. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej. 

Osoby, które zdecydują się na udział w świątecznej liturgii powinny pamiętać, że w świątyniach obowiązuje limit jednej osoby na każde 7 mkw. 

Uzyskanie odpustu możliwe do końca listopada

Bardzo zakorzenione w naszej obrzędowości i tradycji jest odwiedzanie grobów bliskich. 1 listopada na cmentarzach przebywają miliony Polaków. W tym roku władze kościoła zachęcają, aby ci, którzy pragną odwiedzić groby swoich bliskich, robili to z odpowiedzialnością  za zdrowie swoje i innych, aby zachowali dystans społeczny i zakrywali usta i nos.

– Apelujemy też, aby rozkładać odwiedziny grobów swoich bliskich na całą Oktawę Uroczystości czyli od 1 do 8 listopada. Otoczmy bliskich zmarłych naszą prywatną czy  rodzinną modlitwą zanoszoną w naszych domach – dodaje ks. Dębski.

„Ulgi” dla wiernych wprowadza Dekret Penitencjarii Apostolskiej na listopadowe święta. Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach. Zwyczajowo przypada na dni pomiędzy 1 a 8 listopada, a w tym roku zostaje przedłużony aż do końca listopada.

Zamiast wizyty na cmentarzu duchowe dołączenie do wiernych

Ten sam dokument szczególnie traktuje seniorów i osoby np. pozostające w kwarantannie.

– Dekret pozwala, aby osoby starsze, chore, będące w kwarantannie, które nie mogą opuścić domu z powodu ograniczeń epidemicznych, będą mogły uzyskać odpust zupełny za zmarłych bez odwiedzania cmentarzy grzebalnych – wyjaśnia rzecznik.

Jak dodaje, warunki, które muszą wypełnić to:

Duchowe dołączenie do pozostałych wiernych, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte.

  1. Wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
  2. Kiedy to tylko będzie możliwe muszą spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
  3. Odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny albo podejmą się medytacyjnej lektury jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień niedogodności swego życia.

Osoby odwiedzające cmentarze powinny pamiętać, że podczas pobytu na terenie nekropolii obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust. Zaleca się utrzymywanie bezpiecznego dystansu, nie podawanie rąk, unikanie dotykania twarzy oraz częste dezynfekowanie rąk. Jeśli natomiast mam objawy infekcji – zostańmy w domu.

Podczas planowania wizyty na cmentarzu pamiętajmy, że limity obejmują też transport publiczny. Zajętych może być maks. 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Należy zwrócić uwagę na komunikację przeznaczoną specjalnie w te dni, tylko na trasy prowadzące do nekropolii.

– Prosimy też o przyjęcie ze zrozumieniem wszelkich kierowanych do nas wytycznych służb państwowych oraz władz kościelnych i pamiętajmy, że pokonanie pandemii zależy w dużej mierze od naszej świadomej odpowiedzialności, zachowania reguł bezpieczeństwa i higieny – podkreślił rzecznik białostockiej kurii.

 

Małgorzata Sawicka

fot. Anna Augustynowicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama