Projektowanie wnętrz – co zrobić, aby pasja stała się pracą?

Wiele osób interesuje się designem i architekturą wnętrz. Czasami takie hobby przeradza się w pełnoetatowe zajęcie. Trzeba jednak pamiętać, że zawodowe zajmowanie się projektowaniem wnętrz wymaga konkretnych umiejętności i doświadczenia. Zobacz, co trzeba zrobić, aby z pasjonata wzornictwa stać się projektantem wnętrz!

Mieszkanie można dziś urządzić w niemal każdym stylu. Dzięki sprzedaży internetowej i bogatej ofercie sklepów stacjonarnych dostępne są niezliczone ilości mebli i dodatków, co sprawia, że trudno się na coś zdecydować. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się usługi projektantów. To również bardzo atrakcyjny i satysfakcjonujący zawód. Kto może zapisać się na kurs projektowania wnętrz? Jak postawić pierwsze kroki w tym biznesie i zacząć zarabiać na swojej pasji?

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby rozpocząć kurs projektowania wnętrz?

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega rekrutacja na taki kurs, warto to sprawdzić bezpośrednio u organizatora. Jednak są pewne cechy, które będą niezbędne zarówno w trakcie nauki, jak i podczas praktykowania zawodu. Takie kursy powinny rozważyć osoby, które szczerze interesują się wzornictwem i architekturą. Znajomość historii sztuki także będzie dużym atutem i źródłem inspiracji. Przyszły projektant musi również umieć zestawiać kolory i posiadać rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną i wyczucie estetyki.

Umiejętności techniczne projektanta

Podczas projektowania wnętrz przydaje się również wiedza z innych dziedzin. Projektant powinien znać podstawowe zasady odnoszące się do budownictwa i wykańczania wnętrz. To bardzo ważne np. podczas tworzenia planu aranżacji kuchni czy łazienki, gdzie trzeba pamiętać o przebiegu instalacji hydraulicznej.

Reklama

Projektowanie wnętrz wymaga także bardzo sprawnej obsługi profesjonalnych programów komputerowych, w których tworzone są projekty i wizualizacje poszczególnych pomieszczeń. Chociaż wiele procesów odbywa się automatycznie, to projektantowi może również przydać się podstawowa umiejętność posługiwania się rysunkiem technicznym.

Ile może zarobić projektant wnętrz?

Osoby wykonujące taki zawód mogą liczyć na zarobki na poziomie kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wiele zależy od popularności danego projektanta i rodzaju realizowanych projektów. Zarobki uzależnione są także od tempa pracy i indywidualnych uwarunkowań.

Pracując jako projektant wnętrz, warto dbać o swoje portfolio i profile w social mediach – w ten sposób można zdobyć wielu klientów. Skuteczna promocja w internecie to dzisiaj niewątpliwie klucz do sukcesu na rynku aranżacji.

Dlaczego warto zostać projektantem wnętrz?

Jest to zawód, który wiąże się z pewnym prestiżem i jest pozytywnie odbierany. Może również przynosić wiele satysfakcji – szczególnie pracując bezpośrednio z klientem, który jest zadowolony z otrzymanego projektu. To branża, w której ważna jest zdolność do skutecznej autopromocji. Jednak, aby odnieść sukces, trzeba wykazać się pracowitością i talentem.