Pompa ciepła – nowoczesne rozwiązania

Nowoczesne rozwiązania do ogrzewania domów, takie jak pompy ciepła, z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Wszystko za sprawą ogromnych korzyści, jakie gwarantuje ich wykorzystywanie. To wysoka wydajność, komfort, ekonomia oraz ochrona środowiska naturalnego. Dlaczego warto postawić na ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła? Dowiesz się z naszego artykułu.

Korzyści z zastosowania pomp ciepła

Korzyści z zastosowania pomp ciepła łatwo wskazać za pomocą trzech słów. To przede wszystkim komfort, ekologia i ekonomia. Jak powszechnie wiadomo pompy ciepła do swojego działania wykorzystują OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii. Dzięki temu nie stosowane są szkodliwe paliwa kopalniane, których złoża kiedyś ulegną wyczerpaniu. OZE to źródła energii, które nigdy się nie skończą, dodatkowo są w pełni naturalne i przyczyniają się do redukcji dwutlenku węgla, smogu, pyłów i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Większość nowoczesnych pomp ciepła charakteryzuje się wysoką klasą energetyczną. Dzięki temu zapewniają niskie koszty eksploatacji i utrzymania budynku. Dodatkowo nieruchomość, w której zamontowana jest pompa ciepła, ma dużo wyższą warto w oczach potencjalnych kupujących, gdyż jest w pełni ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem. Dla osób, które dopiero budują dom, pompa ciepła również przyczynia się do obniżenia kosztów, gdyż nie ma potrzeby budowania komina, kotłowni czy magazynu na opał. Sam koszt jej zakupu zwraca się po kilku latach użytkowania. To urządzenia trwałe i komfortowe w użytkowaniu, gdyż nie ma potrzeby ich ciągłego nadzorowania czy przestawiania. Dodatkowo są w pełni bezpieczne (brak zagrożenia wybuchem) i ciche w pracy. 

Reklama

Rodzaje pomp ciepła 

Pompy ciepła to rozwiązania, które do swojego działania wykorzystują energię odnawialną. Wszystkie pompy ciepła dzielą się ze względu na rodzaj pobieranej energii. 

  1. Pompa ciepła gruntowa jest urządzeniem, które do swojego działania wykorzystuje ciepło zgromadzone w gruncie. Jest jedną z najpopularniejszych urządzeń, ze względu na dużą efektywność. Ciepło pobierane jest za pomocą kolektora montowanego w gruncie na wysokości około 1,20 – 1,80 m. 
  2. Pompa ciepła powietrze pozyskuje ciepło z powietrza ogrzewanego przez słońce, nawet kiedy na dworze panuje ujemna temperatura. Ten typ ogrzewania najczęściej łączy się z ogrzewaniem podłogowym. 
  3. Pompa ciepła wodna korzysta z wód gruntowych, które posiadają stałą temperaturę, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Waha się ona w przedziale od +8 stopni Celsjusza do +12 stopni Celsjusza. Niewątpliwą zaletą wykorzystania wodnych pomp ciepła jest ich wysoka wydajność energetyczna. 

Mechanizm działania wszystkich pomp ciepła jest podobny, gdyż ich głównym elementem działania jest sprężarka. Dzięki niej możliwe jest krążenie czynnika grzewczego z obszaru o niższej temperaturze w obszar o wyższej temperaturze. To innowacyjne rozwiązanie, które przekonuje do siebie coraz większą liczbę użytkowników, gdyż stoi za nim cała masa różnorodnych korzyści.