Podłączanie prostownika do akumulatora krok po kroku

Każdy powinien wiedzieć, jak korzystać z prostownika, ponieważ wyczerpany akumulator jest częstym problemem, szczególnie w chłodne zimowe miesiące. Jeśli akumulator się rozładowuje lub masz problemy z uruchomieniem samochodu, powinieneś rozważyć umieszczenie prostownika w bagażniku, dla bezpieczeństwa.

Co więcej, podczas ładowania akumulatorów zawsze dobrze jest nosić okulary ochronne. Jak powinien wyglądać bezpieczne i skuteczne podłączanie prostownika do akumulatora?

Prostownik

Oczywiście, zanim zaczniesz, będziesz musiał zaopatrzyć się w prostownik. Nie wszystkie modele są takie same, dlatego przed użyciem należy zapoznać się z konkretnym. Sprawdź opis, instrukcje i upewnij się, że rozumiesz, jak konkretnie działa to urządzenie. W innym przypadku może dojść do zwarć, które finalnie zniszczą posiadany sprzęt.

Podłącz prostownik do akumulatora

Źródło: https://voltpolska.pl/akumulatory-i-prostowniki/smart-6v-12v-24v-15a-prostownik-akumulatorowy.html

Po zapoznaniu się z podstawami posiadanego prostownika możesz teraz podłączyć go do akumulatora pojazdu. Akumulator można ładować, gdy jest jeszcze w samochodzie lub jeśli został wyjęty, można być spokojnym co do obydwu metod. Najpierw podłącz dodatni (czerwony) zacisk do dodatniego słupka na akumulatorze. Pozytywny post będzie miał na sobie wskaźnik „+”. Następnie podłącz ujemny (czarny) zacisk do bieguna ujemnego na akumulatorze. Negatywny post będzie miał na sobie wskaźnik „-”.

Ustawianie prostownika

Następnie musisz ustawić napięcie i ampery na prostowniku. Jeśli chcesz powoli ładować akumulator, ustaw natężenie prądu na niższe niż w przypadku szybkiej próby uruchomienia samochodu. Ładowanie podtrzymujące jest lepszą metodą, jeśli masz czas, ponieważ lepiej ładuje baterię. Jeśli jednak szybko próbujesz odpalić samochód, będziesz chciał użyć wyższego natężenia.

Podłącz i ładuj

Podłącz prostownik i pozwól mu działać. Możesz ustawić czas pracy prostownika lub może on wyłączyć się automatycznie po zakończeniu pracy. Tak czy inaczej, dobrze jest go w żaden sposób nie przesuwać ani dotykać przewodu podczas tego procesu. To potencjalnie jest w stanie uszkodzić obsługiwane urządzenia.

Rozłącz

Po naładowaniu baterii możesz wyłączyć prostownik, a następnie odłączyć go od sieci. Następnie odłączysz kable w odwrotnej kolejności, w jakiej je podłączyłeś. Najpierw zacisk ujemny (czarny), potem dodatni (czerwony). Twoja bateria powinna być naładowana i powinieneś być gotowy do pracy.

Podsumowanie

Jak widać, proces ładowania akumulatora za pośrednictwem prostownika w rzeczywistości nie jest na całe szczęście niczym karkołomnym. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni model, pamiętać o zawartych w artykule krokach i w dość krótkim czasie możemy z powrotem cieszyć się jazdą. Przy czym niezbędne zdaje się też korzystanie ze sprzętu oferowanego przez sprawdzonego sprzedawcę, który na dodatek przeszedł wystarczającą ilość testów.