Reklama

Pierwsza w Podlaskiem operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP

Do przeprowadzenia tej operacji niezbędne są techniki mikrochirurgiczne umożliwiające zespolenie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego naczyń nabrzusznych dolnych, pochodzących od płata, z naczyniami  krwionośnymi klatki piersiowej.  Operacja ta trwa kilka godzin i prowadzona jest przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobiera płat z podbrzusza, wyizolowuje naczynia, które będą zespalane. W tym czasie drugi zespół chirurgów wycina bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotowuje naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Końcowym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej.

Zabieg przeprowadzi zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce: Paweł Malinowski (Białostockie Centrum Onkologii), Daniel Maliszewski (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku), Michał Lewandowicz (Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi), Artur Gralec (Centrum Onkologii w Bydgoszczy), Janusz Wasiewicz (Wielkopolskie Centrum Onkologii), Piotr Nowaczyk (Wielkopolskie Centrum Onkologii).

Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w czterech lub pięciu ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Są to zabiegi czasochłonne i kosztowne, wymagające specjalistycznego sprzętu oraz przeszkolonego zespołu. Statystycznie około 1000 kobiet po leczeniu onkologicznym rocznie ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP. Wobec tak dużego zapotrzebowania i coraz większego zainteresowania chorych istnieje konieczność, aby ośrodki leczące raka piersi wielodysyplinarnie mogły zaoferować pacjentkom nowoczesne metody rekonstrukcji.

źródło: Białostockie Centrum Onkologii
oprac.: Cezary Rutkowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama