Reklama

Pamięć o sanitariuszce

W środę (28 sierpnia) mijają 73 lata od tragicznej śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”. W hołdzie bohaterskiej sanitariuszce Armii Krajowej, pod jej pomnikiem, w imieniu prezydenta Białegostoku zostały złożone kwiaty.

W Parku Planty, na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się pomnik poświęcony bohaterskiej sanitariuszce „Ince”. Powstał w ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego. Dziś pod tym pomnikiem zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński złożył kwiaty.

Danuta Siedzikówna ps. „Inka” związana jest z naszym regionem, urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina w powiecie bielskim. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB. Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Kamila Bogacewicz

Źródło: Urząd Miejski Białystok

Reklama