Reklama

Oszustwo na dopłatę – zignoruj ten SMS

Oszustwo na dopłatę – zignoruj ten SMS

Data publikacji 06.05.2022

Dostałeś sms, w którym zakład energetyczny, kurier lub operator sieci prosi Cię o dopłacenie niewielkiej kwoty i dołącza link do płatności? Uważaj, bo to wiadomość od oszustów. Tym razem ich ofiarą padł 21-latek z powiatu suwalskiego, który stracił 850 złotych.

Policjanci często dostają zgłoszenia dotyczące oszustw „na dopłatę”. Kilka dni temu, ofiarą takiego przestępstwa, padł również mieszkaniec Suwalszczyzny. Mężczyzna otrzymał wiadomość SMS o konieczności uregulowania drobnej opłaty za energię, w wysokości ponad 4 złotych. Zawierała ona także ostrzeżenie o zaplanowanym terminie odłączenia energii oraz link przekierowujący do strony niemal identycznej jak ta – zakładu energetycznego. Niestety 21-latek przekonany, że korzysta z autentycznej strony firmy – „kliknął” w przekierowanie do bankowości elektronicznej i niestety dokonał płatności. Okazało się, że z jego konta zniknęło nie kilka, lecz 850 złotych.

Oszustwo „na dopłatę” występuje w wielu odmianach. Przestępcy zazwyczaj podszywają się zakłady energetyczne, firmy kurierskie bądź operatorów sieci. Poprzez wiadomość SMS, informują, że trzeba dopłacić niewielką kwotę, by uregulować zaległości lub otrzymać zamówioną przesyłkę. Najczęściej prośba dotyczy dopłaty dosłownie kilku złotych. Dalej oszuści zamieszczają link przekierowujący do bankowości elektronicznej. Nie nabierzmy się na jej wygląd łudząco przypominający stronę banku. Takie ataki są powszechne w całej Polsce, należy więc uczulić naszych bliskich, aby nie stali się ofiarą oszustów.

Źródło: Podlaska Policja

Reklama