Reklama

Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS – poznaliśmy zwycięzców

Wiedza o chorobie daje zrozumienie

Celem olimpiady jest poszerzanie wśród młodzieży wiedzy na temat zapobiegania zakażeniom HIV, chorób przenoszonym drogą płciową oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Przewodnicząca jury konkursowego dr Dagmara Przekop z Ośrodka Diagnostyczno-Badawczego Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku podkreślała, że olimpiada znakomicie ten cel realizuje.

– Młodzi ludzie uczą się, że wirus HIV nie jest straszny, że można z nim normalnie żyć, można mieć stałego partnera i założyć rodzinę. To tylko kwestia tego, żeby wiedzieć, że taka osoba jest leczona, jest niezakaźna – mówiła dr Przekop.  

Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych wirusem HIV. W 2020 r. zakażenie rozpoznano u 1,5 mln osób, 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS. W Polsce jest ponad 27,5 tys. zakażonych osób, z czego prawie 3,9 tys. ma AIDS.

W Białymstoku bezpłatne i anonimowe testy na obecność HIV oraz poradnictwo przed- i potestowe można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy ul. Bema 2, lok. 010 w poniedziałki i środy, w godz. 15:00-17:30.

Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS organizowana jest cyklicznie od 2011 r. przy współpracy z: Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Białymstoku, Podlaskim Urzędem Wojewódzkim, Ośrodkiem Diagnostyczno-Badawczy Chorób Przenoszonych Drogą Płciową w Białymstoku oraz Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi województwa podlaskiego.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama