Reklama

Olga Tokarczuk – życie i książki

Polska literatura może pochwalić się wieloma utalentowanymi autorami z wszelkiego rodzaju gatunków, jednak do tej pory tylko dwie polskie autorki otrzymały nagrodę Nobla w  dziedzinie literatury, co stanowi ogromne wyróżnienie dla różnego rodzaju twórców. Jedną z naszych noblistek jest Olga Tokarczuk, która ma na swoim koncie także wiele innych nagród literackich, jest między innymi dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Nike. Do jej osiągnięć należy również Nagroda Literacka im. Władysława Reymonta, The Man Booker International Prize, Nagroda Kościeliskich czy Paszport Polityki.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, jako córka nauczycieli. Jest absolwentką Warszawskiego Wydziału Psychologii. Już w czasie studiów opiekowała się osobami z problemami psychicznymi w ramach wolontariatu. Duży wpływ na jej twórczość literacką wywarło zainteresowanie pracami Carla Junga. Po studiach podjęła pracę w poradni zdrowia psychicznego jako psychoterapeutka. Powieściopisarka zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj” gdzie pod pseudonimem publikowała swoje pierwsze opowiadania. Swoją pierwszą powieść wydała w 1993 „Podróż ludzi księgi”. Znana jest także jako była organizatorka Festiwalu Opowiadania, na którym autorzy krótkich form literackich, zarówno z Polski, jak i zagranicy prezentują swoją twórczość. Pod koniec 2019 roku autorka zapowiedziała utworzenie fundacji, która będzie wspierać i promować polską kulturę, działać na rzecz praw człowieka oraz ochronę środowiska.

Olga Tokarczuk – książki

W ciągu całej swojej kariery Tokarczuk wydała 9 książek, większość z nich w znanym wydawnictwie jakim jest Wydawnictwo Literackie. Jej książki cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników różnych gatunków. Jedną z pierwszych książek Olgi Tokarczuk, które okazały się bestsellerami jest „E.E.”, powieść o dojrzewaniu dziewczynki, która ni stąd ni zowąd uzyskuje zdolności parapsychiczne. Warta uwagi jest również książka Ostatnie historie, która jest zbiorem trzech oddzielnych opowieści o trzech kobietach z różnych pokoleń jednej rodziny, dziejących się w niezależnym od siebie czasie i przestrzeni. Zdecydowanym bestsellerem okazała się między innymi książka Bieguni, pisana w czasie podróży, ale bez opisów zabytków. Sama autorka wspomina, że nie jest to typowy dziennik podróży. Chciała raczej skupić się na parapsychicznym aspekcie podróży, książka napisana jest językiem z pogranicza snu i jawy. Wszystkie książki Tokarczuk możesz obecnie kupić w księgarni internetowej Skupszop, w bardzo korzystnej cenie na stronie https://skupszop.pl/autor/olga-tokarczuk.

Reklama