Reklama

Na czym polega nienormowany czas pracy

W wielu branżach nienormowany czas pracy jest bardzo powszechny, a pracownicy zatrudnieni w tym trybie są w efekcie rozliczani za wykonane zadania. Obowiązuje on przede wszystkim w przypadku zawodów, w których nie można prowadzić ewidencji czasu pracy. Warto nieco bliżej przyjrzeć się tej formie zatrudnienia!

W jaki sposób określa się czas pracy w nienormowanym trybie?

W nienormowanym czasie pracy obowiązuje tak zwany system zadaniowy. W tym przypadku pracownik otrzymuje od przełożonego zadanie do wykonania, które nie jest realizowane w sztywnych granicach czasowych, jednak często pracodawca umawia się z pracownikiem na pozostawanie do dyspozycji w pewnym przedziale czasowym. Niemniej najczęściej osoba zatrudniona w tym trybie zazwyczaj może sama normować czas pracy, w zależności od specyfiki danego projektu i indywidualnych możliwości czasowych. Pracodawca jest rozliczany za efekty, czyli zrealizowane zadania.

Czy nienormowany czas pracy podlega Kodeksowi Pracy?

Nienormowany czas pracy oznacza realizowanie obowiązków zawodowych w różnych godzinach – w tym systemie nie ma ustalonego wcześniej grafiku. Nie oznacza to jednak, że nie podlega on żadnemu unormowaniu. W praktyce pracodawca wyznaczający pracownikowi konkretne zadania do wykonania musi uwzględnić podstawowy system czasu pracy. Co za tym idzie, osoba zatrudniona w nienormowanym trybie wciąż podlega 40-godzinnemu czasowi pracy w przeliczeniu na 5 dni tygodnia. Pracodawca musi zatem w taki sposób wyznaczać codzienne zadania, aby ich realizacja rzeczywiście była możliwa w ciągu ośmiu godzin.

Marzy Ci się praca w branży IT? Poznaj najnowsze ogłoszenia i przekonaj się, w jak wielu ofertach dominuje nienormowany czas pracy!

Nienormowany czas pracy a dyspozycyjność pracownika

Nienormowany czas pracy wiąże się także z dyspozycyjnością pracownika. Osoba zatrudniona w tym trybie może realizować obowiązki zawodowe w siedzibie firmy lub w innym wyznaczonym/ustalonym miejscu. W takim przypadku pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Jednocześnie należy podkreślić, że również w tej sytuacji obowiązuje przestrzeganie standardowych norm 40-godzinnego tygodnia pracy.

Kogo może dotyczyć nienormowany czas pracy?

Specyfika niektórych zawodów poniekąd wymusza konieczność zastosowania nienormowanego czasu pracy. Przede wszystkim ten system jest charakterystyczny w przypadku osób realizujących obowiązki zawodowe poza siedzibą firmy, ale nie tylko. W takiej sytuacji pracodawca nie jest w stanie prowadzić ewidencji czasu pracy. Nie może również ustalić, kiedy dokładnie zatrudniona osoba rozpocznie wykonywanie zadania i kiedy je zakończy.

W jakich zawodach często mamy do czynienia z nienormowanym czasem pracy? Głównie dotyczy on profesji związanych z branżą IT, w której dominuje zadaniowy tryb realizacji obowiązków zawodowych, przykładem jest programista, web designer, tester albo specjalista ds. cyberbezpieczeństwa. Wiąże się to także z nieprzewidzianymi sytuacjami np. będzie awaria systemu, nagle coś się popsuje na stronie itp., stąd niekiedy ciężko jest określić czas pracy danej osoby. Ale nie tylko sektor IT tym się charakteryzuje. Jest on popularny również w przypadku dziennikarzy, tłumaczy, grafików, a czasami też prawników.

Odwiedź popularny portal Pracuj.pl i sprawdź, którzy pracodawcy oferują nienormowany system czasu pracy!

Podsumowanie

Nienormowany czas pracy dotyczy zatem osób, które do godzin swojej pracy muszą podchodzić elastycznie i ciężko im przewidzieć, jak akurat będzie wyglądał dzień pracy. Ten tryb najczęściej powiązany jest też z pracą zdalna i zadaniowym wykonywaniem obowiązków.

Reklama