Reklama

Muzeum Podlaskie zaprasza na najbliższe wydarzenia

Warsztaty genealogiczne, sekrety kufra dziadka, sakralne zabytki czy Treblinka na rzeźbach Samuela Willenberga. M.in. takie atrakcje przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku na zbliżające się dni.

Nasze korzenie – wstęp do genealogii. Warsztaty dla dorosłych

17 listopada 2022, godz. 18.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37.

Poznawanie historii rodziny to zajęcie pasjonujące. Problemem wielu osób jest jednak trudność w rozpoczęciu podróży po meandrach przeszłości. Od czego zacząć? Na co warto zwrócić uwagę, przeszukując rodzinne archiwum? Gdzie udać się w poszukiwaniu informacji? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć na naszym spotkaniu, które odbędzie się 17 listopada w Muzeum Historycznym o godzinie 18:00.

Spotkanie przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ulicy Warszawskiej.

Liczba uczestników: 30 osób.
Czas trwania: ok. 60 min.
Koszt: 10 zł, z Kart Dużej Rodziny – 5 zł.
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349.

Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga

Otwarcie wystawy odbędzie się 17 listopada 2022 r., o godz. 12.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie przy ul. Koziej 2.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja składa się z 15 rzeźb autorstwa Samuela Willenberga (1923–2016), żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, uczestnika buntu w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, a także Powstania Warszawskiego, powojennego edukatora w zakresie wiedzy o Holokauście.

Wykonane z brązu prace, powstałe w latach 2000–2012 przedstawiają symboliczne sceny ukazujące ludzki dramat, których bezpośrednim świadkiem był Samuel Willenberg. Surowe, pełne ekspresji wykończenie, wykrzywione w grymasie twarze, zgarbione ciała postaci niosą znamiona olbrzymiego cierpienia oraz bezradności ofiar. Artysta w sugestywny sposób przypomina tym samym o zbrodni, jaka rozegrała się w latach 1942–1943 w Treblince – miejscu śmierci ponad 800 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Rzeźby użyczyła Ada Willenberg – wdowa po pisarzu i artyście, która kontynuuje dzieło męża.

Wystawa prezentowana będzie do 26 listopada 2022 r.

Kufer pradziadka w ramach rodzinnego weekendu

19 listopada 2022 r., godz. 11:00, Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37

Każdy młody adept historii uwielbia odrywać tajemnice. Na zajęciach wspólnie będziemy poznawać sekrety kufra pełnego skarbów. Poznamy historię niezwykłych eksponatów. Obejrzymy rozmaite zabytki, niektóre z nich wszyscy dobrze znajdą, a inne będą stanowiły zagadkę. Finałem zajęć będzie wykonanie pamiątkowego kuferka. Zapraszamy rodziców, dziadków, razem z pociechami, do wspólnego spędzenia czasu, do zdobywania wiedzy i do dobrej zabawy.

Zajęcia dla dzieci w wieku 4 – 6 oraz 7 – 12 lat.
Czas trwania zajęć: ok. 60 min.
Liczba uczestników: 15 osób.
Koszt dla dzieci 7 – 12 lat: 14 zł – dziecko, 7 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny 5 zł – dziecko, 5 zł – opiekun.
Koszt dla dzieci 4-6 lat: wstęp bezpłatny, 14 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny opiekun 7 zł.
Informacje i zapisy: tel. 517 484 349.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Anna Augustynowicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama