Reklama

MPK Lublin będzie miało własną farmę fotowoltaiczną

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie zapowiedziało budowę własnej farmy fotowoltaicznej, która będzie źródłem zasilania środków transportu publicznego. Działania te mają zasilić magazyny energetyczne MPK w dobie kryzysu gospodarczego i gwałtownego wzrostu cen niemal w każdej dziedzinie.

Farma fotowoltaiczna na potrzeby MPK w Lublinie – jakie są plany?

Jak podaje rzecznik prasowy MPK Lublin, już początkiem stycznia przy ulicy Grygowej ma ruszyć budowa farmy fotowoltaicznej na potrzeby działalności przedsiębiorstwa. Cała procedura jest już w zaawansowanym stadium, a spółka złożyła w urzędzie miasta odpowiedni wniosek o pozwolenie na budowę wraz z specjalistycznym projektem instalacji. Farmę będą tworzyć grupy paneli solarnych, umiejscowione na sześciu dachach. Łączna powierzchnia paneli PV ma wynieść aż 4600 metrów kwadratowych. Koniec prac budowlano-instalacyjnych zaplanowano najpóźniej na grudzień 2013 roku.

Całe przedsięwzięcie oszacowano na blisko 7,5 mln złotych. Lubelska spółka przewozowa zakłada, że znaczną część tych kosztów będzie można pokryć z pomocą dotacji unijnej, o którą starają się władze MPK. Złożono już wniosek o dofinansowanie projektu z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dlaczego MPK w Lublinie potrzebuje własnej farmy fotowoltaicznej?

Nie jest tajemnicą, że obecnie cały świat walczy z kryzysem gospodarczym i szalejącą inflacją. Ceny szybują w górę, szczególnie jeśli chodzi o źródła energii. Dlatego również i zakup prądu wiąże się teraz z ogromnymi kosztami i każdy sposób na zaoszczędzenie w tej kwestii jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania spółki. Własna instalacja fotowoltaiczna pomoże między innymi w pozyskaniu energii do napędu części autobusów elektrycznych, będących środkiem transportu w lubelskiej komunikacji miejskiej. Według prognoz, roczna produkcja prądu dzięki własnej farmie fotowoltaicznej pozwoli na pozyskanie blisko 15% zapotrzebowania energetycznego dla 39 elektrycznych autobusów miejskich. To nie tylko duża oszczędność dla przedsiębiorstwa, ale też ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Nie tylko MPK w Lublinie korzysta z OZE

Jak się okazuje, MPK to nie pierwsze przedsiębiorstwo miejskie w Lublinie, które zdecydowało się na budowę instalacji fotowoltaicznej, by pozyskiwać energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Podobne działania, celem oszczędzania i zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, podjęło między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które zamontowało farmę solarną przy oczyszczalni ścieków. Co więcej, MPWiK w Lublinie posiada też generatory zasilane biogazem. Dzięki takim rozwiązaniom spółka ma dostęp do ogromnej ilości samodzielnie produkowanej zielonej energii.

Reklama

Reklama