Reklama

Klinika Bocian w Białymstoku pomaga wygrać z niepłodnością

Niepłodność stała się problemem wielu kobiet i mężczyzn, którzy nie mogą spełnić swojego marzenia o posiadaniu potomstwa. Szacuje się, że nawet co piąta para w wieku rozrodczym może mieć trudności z uzyskaniem i donoszeniem ciąży. Medycyna jednak w wielu przypadkach jest w stanie pomóc takim osobom. Szansę na skuteczną walkę z tym problemem dają kliniki leczenia niepłodności, dzięki którym mnóstwo par zostało już szczęśliwymi rodzicami. Do takich ośrodków należy ogólnopolska sieć Klinik Bocian i jej placówka w Białymstoku, która również specjalizuje się w nowoczesnych procedurach wspomaganego rozrodu, jak in vitro.

Kiedy powinno się odwiedzić klinikę leczenia niepłodności?

Głównym powodem do odwiedzenia ośrodka zajmującego się leczeniem niepłodności jest niemożność zajścia w ciążę przez dłuższy okres, przy regularnych staraniach bez zabezpieczenia. W przypadku płodności czas ma bardzo duże znaczenie. Jest on istotny zwłaszcza dla kobiet, bowiem rodzą się z określoną rezerwą jajnikową, która wyczerpuje się wraz z wiekiem. Młode pary powinny pomyśleć o wizycie w klinice w sytuacji, gdy poczęcie dziecka metodą naturalną przez rok nie przynosi efektu w postaci dwóch kresek na teście ciążowym. Dla par po 35. roku życia nie jest wskazane, żeby okres bezowocnych starań trwał dłużej niż pół roku, natomiast osoby po czterdziestce powinni jak najszybciej rozpocząć diagnostykę, ponieważ ich szanse na poczęcie są już znacznie mniejsze. Taką wizytę można odbyć w Klinice Bocian w Białymstoku, która została stworzona z myślą o niepłodnych pacjentach starających się o dziecko, gdzie przeprowadzane są kompleksowe badania i zabiegi w tym procedury wspomaganego rozrodu, takie jak inseminacja oraz in vitro.

Kiedy można skorzystać z in vitro?

Procedura in vitro jest najbardziej zaawansowaną techniką wspomaganego rozrodu, która polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Aby para mogła skorzystać z zabiegu, musi odbyć konsultację ze specjalistą ds. leczenia niepłodności w klinice i posiadać odpowiednie wskazania medyczne. Należą do nich m.in.: brak efektów innych terapii mających na celu uzyskanie ciąży (farmakoterapii, zabiegów, inseminacji domacicznej), nieprawidłowe parametry nasienia u mężczyzny, niepłodność niewiadomego pochodzenia, zaburzenia hormonalne, endometrioza czy niedrożność jajowodów. Zabieg zapłodnienia pozaustrojowego poprzedza dokładny wywiad medyczny z lekarzem oraz szczegółowa diagnostyka kobiecej i męskiej płodności.

Jakie są etapy in vitro?

Po zakwalifikowaniu pary do procedury, pacjentka może rozpocząć stymulację hormonalną jajników, która pozwala na uzyskanie większej liczby komórek jajowych. Wszystko po to, aby mieć większą szansę na uzyskanie zarodka i zajście w ciążę. W tym czasie pacjentka kilkakrotnie pojawia się w klinice, by specjalista mógł ocenić, czy pęcherzyki osiągnęły już prawidłową wielkość. Po zakończeniu przyjmowania leków odbywa się pobranie komórek jajowych, czyli tzw. punkcja jajników. Kolejnym etapem jest już zapłodnienie in vitro wykonywane w warunkach laboratoryjnych przez embriologa, podczas którego komórki jajowe są zapładniane odpowiednio wcześniej przygotowanym nasieniem partnera lub dawcy. Po kilku dobach rozwoju zarodka następuje transfer do jamy macicy. Wtedy następuje trudny czas oczekiwania na wynik, kiedy nieustannie powraca pytanie – czy się udało? Trzeba uzbroić się w cierpliwość i po dwóch tygodniach od punkcji wykonać test ciążowy – beta HCG z krwi, aby sprawdzić, czy procedura przyniosła efekt w postaci ciąży.

Pary, które chcą umówić wizytę do specjalistów w Klinice Bocian w Białymstoku, zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26, mogą kontaktować się z placówką telefonicznie: +48 85 744 77 00 lub mailowo: bialystok@klinikabocian.pl.

Reklama