Kiedy dostanę zwrot podatku z urzędu skarbowego?

Zwrot podatku to coś, na co wielu z nas czeka cały rok. Traktujemy to jako dodatkowy zastrzyk gotówki, który możemy spożytkować jednorazowo na wybrany przez nas cel. Zawsze chcemy, by otrzymać te pieniądze jak najszybciej, jednak zależy to od kilku czynników i nie zawsze jest możliwe. Co warto wiedzieć o zwrocie podatku?

Poniżej przedstawiamy, w jakich okolicznościach podatnik może oczekiwać zwrotu PIT, jakie są typowe terminy i warunki zwrotu. Czytając nasz artykuł dowiesz się również, co wpływa na szybkość przetwarzania zwrotu przez urząd skarbowy. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Skąd się bierze zwrot podatku PIT? Kiedy możemy na niego liczyć?

Zwrot podatku to po prostu zwrot nadpłaty zaliczek wpłaconych do urzędu skarbowego przez naszego pracodawcę lub nas samych. Zaliczki są odprowadzane co miesiąc, w kwocie zależnej od naszego wynagrodzenia. Skąd w takim razie bierze się nadpłata? Składa się na to wiele czynników. Pierwszym z nich jest najczęściej wspólne rozliczenie z małżonkiem. Podczas pobierania zaliczki uwzględniane są tylko nasze zarobki i w przypadku wspólnych rozliczeń z małżonkiem bardzo często możemy liczyć na zwrot podatku PIT przez urząd skarbowy, często nawet w sporej kwocie. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zwrot nadpłaty podatku są wszelkiego rodzaju ulgi pomniejszające przychód lub kwotę podatku w deklaracji PIT. Dzięki ich wykorzystaniu możemy liczyć na zwrot nadpłaty. Na wysokość podatku mają wpływ również zobowiązania podatkowe z lat wcześniejszych. W przypadku zanotowania w ubiegłych latach straty możemy rozliczyć ją w bieżącym roku podatkowym (i kolejnych) co może przyczynić się do zwrotu nadpłaty podatku zapłaconego w tegorocznych zaliczkach.

Jakiej kwoty zwrotu z urzędu skarbowego możemy się spodziewać i w jakiej formie?

Kwota zwrotu podatku może być bardzo różna i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wysokości naszych zarobków i zapłaconych zaliczek. Im większe są nasze zarobki, tym większe możliwości uzyskania wszelkiego rodzaju ulg w deklaracji podatkowej i otrzymania zwrotu podatku. 

Najpopularniejszym sposobem otrzymania zwrotu podatku jest konto bankowe. Musimy je zgłosić do urzędu skarbowego podczas wypełniania PIT, zarówno PIT-36, PIT-37 jak i innych deklaracji. Jeżeli wolimy gotówkę, możemy zadeklarować odbiór zwrotu podatku w kasie urzędu skarbowego. Istnieje również możliwość otrzymania zwrotu nadpłaty podatku przekazem pocztowym.

Reklama

Co ciekawe, zwrot nadpłaconego podatku możemy wykorzystać również w inny sposób. Zamiast odbierać go na konto, możemy wnioskować o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W szczególnych przypadkach urząd skarbowy może również zdecydować o zaliczeniu nadpłaty np. na poczet naszych długów wobec instytucji publicznych, np. w formie niezapłaconych mandatów. 

Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku?

Zwrot podatku jest uzależniony od formy złożenia zeznania podatkowego oraz tego, czy nie zawiera ono błędów. Na termin zwrotu podatku wpływ ma także data złożenia deklaracji za 2023 r. Najprościej mówiąc, im szybciej podatnik się rozliczy, tym szybszy będzie termin zwrotu nadpłaconego podatku. 

Jednak najwcześniejszy termin rozliczenia PIT jest liczony od dnia 15 lutego 2024 r. Ile czeka się na zwrot podatku? W przepisach przewidziano trzy terminy, w jakich będzie zwrócona nadpłata podatku. Podatnicy składający deklarację PIT za rok 2023 r. drogą elektroniczną otrzymają zwrot podatku dochodowego w ciągu max. 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji. W przypadku deklaracji złożonych przy pomocy formularza papierowego w urzędzie skarbowym zwrot nadpłaty PIT nastąpi po maksymalnie 3 miesiącach. Wyjątkiem są podatnicy posiadający kartę dużej rodziny, którzy oni otrzymają zwrot podatku po 30 dniach od złożenia deklaracji.

Jak widać, jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu zwrotu nadpłaconego podatku, warto złożyć swoje zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym jak najszybciej. Jednak warto przy tym pamiętać, aby było ono pozbawione błędów, gdyż te mogą nie dość, że opóźnić przypływ gotówki do naszego portfela, to jeszcze sprawić nam dodatkowych nieprzyjemności w urzędzie skarbowym. 

Co zrobić, aby wypełnić nasz PIT bezbłędnie?

Jeżeli chcemy rozliczyć się samodzielnie, warto poszukać odpowiedniego oprogramowania, które nam to ułatwi. Darmowy program do rozliczania PIT znajdziemy bez problemu na portalu podatkowym podatnik.info. Dzięki takiemu oprogramowaniu zostaniemy krok po kroku poprowadzeni przez kolejne pola deklaracji podatkowej. Aplikacja poprowadzi nas krok po kroku przez rozliczenie. Dzięki temu z łatwością poradzimy sobie z wypełnieniem zeznania PIT wraz z najpopularniejszymi ulgami, a następnie z jego wysyłką.

Z użyciem bezpłatnego programu do PIT można się rozliczyć z zastosowaniem wszelkich przysługujących nam ulg i odliczeń, które dodatkowo pomogą nam zasilić domowy budżet potencjalnym zwrotem nadpłaty podatku. Zachęcamy do skorzystania z programu PIT i rozliczenia się online.