Reklama

Jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach

Piątkowa (1.03) uroczystość była okazją do spotkania absolwentów, pedagogów, uczniów, którzy w przeciągu ostatniego półwiecza tworzyli miejsce pełne pasji i muzyki. Była to też okazja do podsumowania i docenienia dorobku Państwowej Szkoły Muzycznej (PSM) I i II stopnia w Suwałkach. W wydarzeniu wzięła udział członek zarządu, Wiesława Burnos.


W obchodach święta szkoły wzięli udział m.in.: parlamentarzyści Jarosław Zieliński, Jacek Niedźwiedzki, wojewoda Jacek Brzozowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, a także lokalni samorządowcy.

***

Szkołę powołano w 1973 roku zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki. Pierwsi uczniowie szkoły zasiedli w ławkach rok później. Byli to uczniowie ogniska muzycznego, które w Suwałkach działało od lat pięćdziesiątych. Wśród nich ci, którzy m.in. obecnie pracują w szkole muzycznej. PSM I i II st. prowadzi nauczanie na gitarze, fortepianie, organach, akordeonie, klarnecie, saksofonie, flecie, oboju, trąbce, fagocie, puzonie, waltorni, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, perkusji, śpiewie solowym. Od wielu lat w szkole aktywnie funkcjonuje orkiestra smyczkowa oraz chór. Kształcenie odbywa się na 2 poziomach: w pierwszym stopniu – cykl 6 lub 4-letni, dla dzieci w wieku 7 – 16 lat i w drugim stopniu – cykl 6-letni na wydziale instrumentalnym i 4-letni na wydziale wokalnym.

Monika Pańko
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: UMWP

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama