Jakie kompetencje w IT są potrzebne, by zdobyć dobrze płatną pracę?

Z raportu „Kompetencje w IT 2022”, przygotowanego przez No Fluff Jobs, dowiadujemy się jakie są kompetencje IT niezbędne do znalezienia pracy, a także na co skarżą lub co chwalą sobie obecni specjaliści.

Zacznijmy od juniora, który chce znaleźć pracę w sektorze IT. Co powinien zamieścić w CV, aby przykuć uwagę rekrutera? W raporcie No Fluff Jobs, jednego z największych job boartów IT w Europie, czytamy, że kandydaci, którzy starają się o swoją pierwszą pracę, z pewnością powinni umieścić w CV krótki opis najciekawszych projektów, które realizowane były na studiach lub „do szuflady”. Zaangażowanie w dodatkowe inicjatywy, np. koła naukowe, samorząd studencki, to dodatkowy atut.

Dobrze sprawdzi się również dołączenie linku do repozytorium na GitHub, ponieważ dzięki umieszczonym tam informacjom manager lub rekruter techniczny ma okazję przyjrzeć się umiejętnościom technicznym kandydata z punktu widzenia dobrych praktyk w zakresie pisania kodu.

Rekruterzy zwracają również uwagę na to, czy w CV pojawia się informacja o kursach, szkoleniach lub certyfikacjach, które dotychczas zostały zrealizowane. Wymienione elementy pozwalają nie tylko poznać kompetencje kandydata na stanowisko juniorskie, ale także są wskazówką na temat motywacji oraz preferowanej ścieżki rozwoju – bardzo istotne w kontekście rekrutacji entry level, czyli do pierwszej pracy w IT.

Jakie technologie warto, a jakie trzeba znać

Ponad 29% uczestników badania przyznało, że nie potrafi określić, które umiejętności twarde są potrzebne, by rozpocząć karierę w IT. Kandydaci podejmują tytaniczną pracę, by szlifować swoje kompetencje, ale wciąż nie mogą znaleźć zatrudnienia. Dlaczego? Ponieważ szkolą się z niewłaściwych technologii. Z kolei rekruterzy bezskutecznie szukają juniora, twierdząc, że żaden nie spełnia ich oczekiwań. I tak błędne koło się zamyka.

Reklama

Warto więc sprawdzić, jak to wygląda w praktyce – oto technologie, których znajomość jest potrzebna do rozpoczęcia kariery w IT. Odpowiadali zarówno kandydaci do pracy w IT, jak i osoby, które już pracują (specjaliści):

Źródło: Raport „Kompetencje w IT” serwisu No Fluff Jobs, 2022 r.

Oprócz tego potrzebne są jeszcze kompetencje miękkie. Potrzebujemy takich umiejętności: rozwiązywanie problemów, kreatywność/innowacyjne myślenie, elastyczność i umiejętność pracy w dynamicznie zmieniającym się środowisku, komunikatywność, praca zespołowa, radzenie sobie z krytyką, przyjmowanie i dawanie feedbacku.

Warto podkreślić, że analitycy z Deloitte podkreślają, że do 2030 r. już dwie trzecie stanowisk pracy będzie wymagać wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich. Zacznijmy więc traktować je na poważnie.

Jeśli chcemy rozpocząć karierę w IT, zachęcamy do czytania materiałów publikowanych w serwisie o pracy w IT – enterthecode.pl. To nowe miejsce dla osób, które stawiają pierwsze kroki w branży IT. Dowiesz się tam, co jest ważne w karierze, poznasz kluczowe definicje, a także polecane narzędzia. Nie brakuje rankingów i raportów.


O badaniu:
Badanie zrealizowane w okresie 21.07 – 31.08.2021 r. Łącznie udział wzięło 1801 respondentów, z czego 1019 specjalistów IT, 271 kandydatów i 511 rekruterów. Pełny raport dostępny na https://nofluffjobs.com/insights