Jaki płaszcz wybrać na jesień i zimę?

Mroźne dni zbliżają się wielkimi krokami. Warto więc dobrze przygotować swoją szafę. To świetna okazja, żeby zaopatrzyć się w część jesienno-zimowej garderoby, która nigdy nie wychodzi z mody – dobrze dobrany płaszcz.

Mroźne dni zbliżają się wielkimi krokami. Warto więc dobrze przygotować swoją szafę. To świetna okazja, żeby zaopatrzyć się w część jesienno-zimowej garderoby, która nigdy nie wychodzi z mody – dobrze dobrany płaszcz. Jego ponadczasowość sprawia, że jest nie tylko idealnym okryciem wierzchnim, które ochroni nas przed mrozem, ale także (a może przede wszystkim) idealnym dodatkiem dla naszej stylizacji. Jak więc dobrze dobrać płaszcz, żeby służył nam przez lata? Podpowiadamy!

Materiał przede wszystkim

Materiał, z którego wykonany jest płaszcz to kluczowa sprawa, na którą w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę przy jego wyborze. Dlaczego? Bo to właśnie one zapewniają nam ciepło. Najlepiej wybierać te wykonane z naturalnych tkanin. Najchętniej wybierana jest wełna owcza – to najczęściej dostępny i najbardziej wytrzymały materiał. Jest również dużo tańsza w porównaniu do kaszmiru czy wełny wielbłąda. Co prawda ceny płaszczy wykonanych z materiałów naturalnych są nieco wyższe niż tych z syntetyków, nie zawiedziesz się jednak na takiej inwestycji. Płaszcz wykonany z wełny pozostanie z nami na długie lata i zapewni nam ochronę przed zimnem. Płaszcze z materiałów syntetycznych – wręcz przeciwnie. Słabo grzeją i bardzo źle oddychają, są również zdecydowanie bardziej podatne na niszczenie.

Jaki kolor?

Wybierając kolor, w którym powinien być nasz płaszcz możemy brać pod uwagę wiele czynników i jest to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre z nas kierują się tym, jaki kolor skóry mają i jakie odcienie będą najlepiej pasowałoby do naszej cery. Inne biorą pod uwagę dominujące kolory w swoich szafach tak, aby płaszcz mógł komplementować każdą możliwą kreację. Jest jednak parę barw, które będą pasowały do każdej stylizacji, a także nigdy nie wyjdą z mody. Jeśli więc szukamy płaszcza, który posłuży nam przez lata i zawsze będzie trendy warto wybierać te w odcieniach brązu i szarości, czy też w beżach bądź czerniach 

Co z fasonem?

Fason płaszcza powinien być dostosowany przede wszystkim do naszej sylwetki, tak, aby zakrywał mankamenty, a podkreślał zalety. Panie o figurze jabłka powinny wybierać proste, pudełkowe płaszcze lub te układające się w delikatny trapez. Płaszcze dwurzędowe, z szerokimi klapami idealnie sprawdzą się u pań z mniejszym biustem. Niskie i drobne kobiety raczej powinny unikać bardzo długich, oversizowych płaszczy. Zdecydowanie lepiej będą wyglądać w tych krótkich lub o średniej długości.

Długość rękawa

Rękaw w płaszczach to często zmora dla pań, zarówno dla niższych, jak i tych o wzroście supermodelki. Jaka jest więc prawidłowa długość rękawa? Otóż powinien kończyć się od razu za nadgarstkiem, a gdy wyciągamy ręce przed siebie powinien odsłaniać dłoń i kostkę nadgarstka. Niższe panie mogą mieć także problem z linią ramion. Powinna się ona kończyć tam, gdzie nasze ramiona. Mając to na uwadze z łatwością znajdziecie płaszczyk idealny na zimę!