Jak zarabiać w młodym wieku? Poradnik dla szukających własnej ścieżki kariery

Wybór ścieżki kariery to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Jednak należy pamiętać, że kwestie związane z pracą nie kończą się tylko na tym. Równie ważne jest rozstrzygnięcie, jaką formę działalności zarobkowej chce się prowadzić. Czy warto założyć własny biznes w młodym wieku? Jaki interes można rozkręcić bez posiadania wysokiego wkładu własnego? Oto odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy warto założyć własny biznes w młodym wieku?

Prowadzenie własnego biznesu to pomysł, który ma wiele zalet. Taka ścieżka kariery oferuje przede wszystkim niezależność oraz elastyczność. Każda z tych wartości jest bardzo pożądana przez młode osoby i to dlatego właśnie one często decydują się na rozpoczęcie prywatnej działalności zarobkowej.

Bycie własnym szefem pozwala na realizację swoich pomysłów, ale stanowi też pewne wyzwanie i wiąże się z większą odpowiedzialnością. W końcu samozatrudnienie zwykle zapewnia mniejszą stabilność warunków pracy oraz zarobków niż typowa posada na etacie.

Z tego względu niezwykle ważne jest, aby skonfrontować swój pomysł na własną działalność zarobkową z aktualną sytuacją rynkową. Jeśli biznes będzie dopasowany do potrzeb klientów i wyróżni się na tle konkurencji, to zysk pojawi się szybciej, niż można się spodziewać.

Najlepsze sposoby na zarobek w młodym wieku

Młodzi dorośli mogą zarabiać na wiele różnych sposobów. Pierwszym krokiem na ścieżce ich prywatnej kariery zawodowej powinien być wybór formy własnego biznesu. W końcu pracować można poprzez prowadzenie firmy lub działalności nierejestrowanej.

Inna kwestia to decyzja dotycząca rodzaju pracy, której chce podjąć się przedsiębiorca. Wartych uwagi zawodów jest naprawdę wiele. Dla osób, które nie mają pomysłu na swoją działalność, powstał poniższy poradnik, jak zarabiać w młodym wieku. Oto najciekawsze zajęcia zarobkowe, które można podjąć bez posiadania większego wkładu finansowego.

Korepetycje, kursy, e-booki – jak wiedzę można zamienić w pieniądz?

Jednym z najlepszych sposobów na zarabianie w młodym wieku jest wykorzystanie umiejętności zdobytych (lub dalej zdobywanych) na studiach czy w szkołach policealnych.

Jak zamienić swoją wiedzę w pieniądze? Można to zrobić np. poprzez prowadzenie korepetycji bądź kursów. Taką działalność da się realizować nawet zdalnie. Nie trzeba przy tym posiadać żadnej specjalnej platformy e-learningowej, ponieważ istnieją już portale, które są dostosowane do takich aktywności.

Zasoby swojej wiedzy można wykorzystać także do stworzenia e-booka. Ciekawa, dobrze zredagowana i atrakcyjnie zaprojektowana pozycja jest w stanie przyciągnąć uwagę osób o podobnych zainteresowaniach.

Sprzedaż rękodzieła – połączenie pasji i biznesu

Do atrakcyjnych sposobów na działalność zarobkową w młodym wieku można zaliczyć także sprzedaż rękodzieła. Takiego zajęcia zwykle podejmują się pasjonaci robótek ręcznych, a więc handel łączy się tutaj z rozwojem hobby.

Wyroby handmade da się sprzedawać za pośrednictwem różnych platform. Najlepszą ekspozycję towaru zapewni własny sklep internetowy lub biznesowy profil w mediach społecznościowych.

Reklama

Jeśli jednak ktoś nie czuje się na siłach, aby samodzielnie prowadzić takie strony, to równie dobrze może wystawiać swoje wyroby na popularnych portalach aukcyjnych lub serwisach ogłoszeniowych, takich jak Allegro, eBay, Amazon czy OLX.

Dropshipping, czyli prowadzenie sklepu bez własnego towaru

Dropshipping to kolejna metoda na rozpoczęcie własnego biznesu bez posiadania dużego nakładu finansowego. Ta działalność polega na prowadzeniu e-sklepu, który pośredniczy w transakcjach pomiędzy klientami a hurtowniami.

Charakter tego modelu logistycznego sprawia, że właściciel sklepu nie musi produkować własnego towaru lub kupować go wcześniej od dostawców. Przedsiębiorca, który działa w systemie dropshippingowym, jest również zwolniony z magazynowania produktów, pakowania paczek czy wysyłki zamówień. Za wszystkie te czynności odpowiada hurtownia.

Właściciel platformy zakupowej zajmuje się pozyskiwaniem klientów i obsługą sprzedaży. W takim biznesie zarobek pochodzi z narzuconej przez sprzedawcę marży, czyli różnicy pomiędzy cenami, które obowiązują w hurtowni oraz sklepie.

Copywriting – jak zamienić umiejętność pisania w pracę zarobkową?

Ciekawym pomysłem na zarobek jest także wykorzystanie umiejętności sprawnego władania słowem. Ci, którzy potrafią dobrze pisać, powinni zainteresować się zawodem copywritera.

Taka osoba zajmuje się tworzeniem contentu na strony internetowe firm, blogi czy e-sklepy. Copywriter pisze również newslettery, hasła reklamowe i wiele innych treści o charakterze marketingowo-wizerunkowym.

Jako copywriter można pracować w agencjach contentowych, ale nie tylko. Jeśli ktoś woli być swoim własnym szefem, to zawsze ma do wyboru wejście w rolę freelancera. W sieci istnieje wiele portali, na których zleceniodawcy szukają wolnych strzelców.

Tworzenie contentu na media społecznościowe

Warto pamiętać, że content to nie tylko treści w formie pisanej. Media społecznościowe obejmują także zdjęcia, grafiki i filmiki. Dlatego osoby, które mają smykałkę do tworzenia angażujących czy zabawnych postów, mogą łatwo zdobyć pracę w obsłudze social mediów.

Formy zatrudnienia w tym przypadku wyglądają podobnie jak przy copywritingu. Specjalista ds. mediów społecznościowych może samodzielnie szukać klientów albo znaleźć stałe zatrudnienie w agencji, która ma już zleceniodawców.

Wirtualna asystentka – łatwy zarobek dla zorganizowanych osób

Wśród dobrych sposobów na zarobek w młodym wieku można wskazać też pracę jako wirtualna asystentka. Swoje zadania wykonuje się zdalnie i polegają one na organizowaniu obowiązków zleceniodawcy.

Wirtualni asystenci obsługują elektroniczną pocztę, umawiają spotkania z interesantami oraz pilnują terminów rozliczeń. Ogólnie rzecz ujmując, taki pracownik zajmuje się kwestiami biurowymi, ale dokładny zakres prac zależy od oczekiwań konkretnego klienta.